Australia będzie drugi po Norwegii państwem, w którym użycie bata w wyścigach i treningu kłusaków będzie niedozwolone. Decyzje podjętą przez Australian Hartness Racing (HRA) ogłoszono 10 grudnia, a regulacje mają wejść w życie od 1 września 2017 roku.

Zdaniem organizacji decyzja ta zbliża Australię do lidera w obszarze dobrostanu zwierząt, a także jest elementem długoterminowej strategii w zakresie poprawy wizerunku przemysłu końskiego. Przypomnijmy, że wcześniej Australia zdecydowała się na program „zero tolerancji dla dopingu”, a wyeliminowanie bata z treningu i zmagań kłusaków to odpowiedź na oczekiwania społeczne.

„Decyzja o zakazie stosowania bata nie została podjęta pochopnie”- podkreślił Geoff Want, prezydent HRA. Jego zdanie decyzja władz HRA to przejaw odpowiedzialności branży i krok w stronę utrzymania społecznej akceptacji dla wyścigów konnych.

http://www.harness.org.au/news/images/main/11482.jpg

Co istotne zarząd organizacji był jednomyślny podczas głosowania. „Głęboko wierzymy, że decyzja ta poprawi odbiór sportu i sprawi, że wyścigi zdobędą nowych fanów” – przekonywał Geoff Want. Jego zdaniem istnieje wiele dowodów na to, że bat nie jest potrzebny podczas wyścigu,. Co więcej nowe analizy wskazują, że jego użycie w trakcie wyścigu daje wątpliwą skuteczność.

Zakaz wykorzystywania bata w treningu oraz podczas wyścigów wejdzie w życie od 1 września 2017 roku. Jego wdrożenie poprzedzone jednak będzie programem szkoleń dla trenerów oraz powożących. HRA zapowiedziało również przygotowanie systemu kar dla tych, którzy nie zastosują się do wprowadzonego ograniczenia.

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply