Jeżeli twój koń ma problem z nawracającymi wzdęciami, które często prowadzą do przytkania i drobnych kolek, rozwiązaniem problemu okazać się mogą nasiona babki płesznik. Zdaniem naukowców z Wydziału Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu w Istambule (İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi) nie tylko ułatwiają one odpiaszczenie układu pokarmowego, ale przede wszystkim istotnie redukują produkcję gazów.

Co roku układ pokarmowy dorosłych koni w wyniku procesu fermentacji pokarmu roślinnego produkuje nawet 18 kg metanu rocznie (dla porównania przeciętna krowa wytwarza go o 35 do 55 kg rocznie). Niestety dość często – wszelkie nieprawidłowości związane z karmieniem wpływają na zwiększoną produkcję gazów- w efekcie tego zjawisko może dochodzić do wzdęć, a w najgorszych przypadkach kolek.

Aby ocenić możliwość zmniejszenia produkcji metanu – a co za tym idzie redukcji liczby wzdęć u koni – tureccy lekarze weterynarii wykorzystali przetworzoną łuskę babki płesznik – psyllium. Do eksperymentu włączono dwie grupy koni z podobnie zbilansowaną dietą – pierwsza z nich (kontrolna) nie otrzymywała suplementu, natomiast grupa badana otrzymywała określone dawki psyllium – poczynając od dawki 5 g preparatu na kilogram masy ciała, przez kolejne dawki 10g, 20 g i 40 g/kg masy ciała.

W obu grupach naukowcy zwrócili uwagę na takie parametry jak – całkowita produkcja m.in. gazów, metanu, lotnych, nasyconych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), wartość energii metabolicznej, czy zmiany pH. Wyniki prowadzonych obserwacji wyraźnie wskazały, że dodatek psyllium nie wpływał na poziom azoty amonowego oraz zmianę pH treści pokarmowej (co pozwala sądzić, że nie dochodziło do radykalnych zmian w mikroflorze bakteryjnej układu pokarmowego). Stwierdzono natomiast liniową zależność między wielkością dawki babki płesznik, a redukcją całkowitej produkcji gazów oraz produkcji metanu. Przy najwyższych dawkach suplementu produkcja gazów była mniejsza nawet o 28 proc.! Naukowcy zauważyli jednak, że zredukowana ilość produkowanego metanu wiązała się z gorszą strawnością przyjmowanych racji pokarmowych.

Autorzy badania wskazali jednocześnie na konieczność przeprowadzenia kolejnych analiz, które umożliwiłyby lepsze zrozumienie wpływu suplementacji psyllium na proces trawienia pokarmu. Przedstawione wyniki pozwalają jednak twierdzić, że dodatek babki płesznik w codziennej diecie koni mających problem ze wzdęciami oraz zaparciami – może korzystnie wpływać na regulacją pracy układu pokarmowego. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma – „Journal of the Faculty of Veterinary Medicine Istanbul University„.

Babka płesznik (Plantago psyllium) to roślina pochodząca z obszaru Basenu Morza Śródziemnego. Nasiona rośliny – dzięki śluzowi zawartemu w łupinie – stosowane są szeroko w medycynie naturalnej, jako środek przeciwko zaparciom i pobudzający perystaltykę jelit.

 

Źródło: Journal of the Faculty of Veterinary Medicine Istanbul University doi: 10.16988/iuvfd.255208

 

 

 

 

 

 

Share.

2 komentarze

  1. A jeszcze lepsze są otręby babki płesznik. Dobro tej rośliny to łuski czyli otręby. Samo ziarno jest twarde jak kamień i nie jest trawione przez organizm.

Leave A Reply