Wykrycie zakazanych sterydów anaboliczno-androgennych oraz ich estrów jest możliwe z wykorzystaniem końskiego włosia – oceniają naukowcy z laboratorium antydopingowego przy Hong Kong Jockey Club. Pełne wyniki badań nad zastosowaniem wysokowydajnej chromatografii cieczowej oraz spektrometrii masowej o wysokiej rozdzielczości opublikowane zostaną w kwietniowym wydaniu „Journal of Chromatography”.

Dotychczas szeroko stosowaną praktyką w badaniach antydopingowych była ocena obecności sterydów anaboliczno-androgennych (AAS) oraz ich metabolitów w moczu lub krwi. Ta metoda sprawia jednak, że w dłuższej perspektywie poziom substancji zakazanych znacznie spada, aż do sytuacji – w których podczas prób antydopingowych ich obecność jest niewykrywana.

Zdaniem analityków z laboratorium w Hong Kongu ciekawą alternatywą klasycznego oznaczania substancji niedozwolonych z moczu lub krwi jest badanie chromatograficzne włosa. Naukowcy z swojej analizie wykorzystali wysokowydajną chromatografię cieczową połączoną ze spektrometrią masową o wysokiej rozdzielczości przy jednoczesnym monitorowaniu reakcji zachodzących w ekstrakcie z odtłuszczonych włosów. Wykorzystana w badaniu metoda pozwoliła nie tylko na wykrycie 48 substancji zaliczanych do AAS oraz ich estrów, ale również potwierdziła jej dokładność. W ocenie autorów badania wyniki te wskazują na możliwość zastosowania tej nieinwazyjnej metody to skuteczniejszej weryfikacji wierzchowców pod kątem antydopingowym.

Przypomnijmy, że nie tak dawno pisaliśmy o badaniach przeprowadzonych przez szwajcarskich naukowców, którzy opracowali czułą metodę pozwalającą na długoterminową ocenę farmakoterapii stosowanej u zwierząt. Badacze podkreślają, że dzięki zastosowaniu nowego testu możliwe będzie łatwe sprawdzenie, czy badany np. podczas kupna wierzchowiec, był w przeszłości leczony niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub otrzymywał leki uspokajające na bazie opioidów. Więcej przeczytasz w materiale  Koński włos „opowie” o historii leczenia.

 

Źródło: J Chromatogr A. 2017 Apr 14;1493:76-86. doi: 10.1016/j.chroma.2017.03.007. Epub 2017 Mar 6.

 

Koński włos „opowie” o historii leczenia

Share.

Leave A Reply