Martin Nielsen, naukowiec z Uniwersytetu w Kentucky, tworzy eksperymentalną formę odrobaczania koni. Okazuje się, że sprzymierzeńcami w eradykacji, czyli usuwaniu, inwazji końskich słupkowców są bakterię z gatunku Bacillus thuringiensis, które zwalczają larwy pasożytów.

W projekcie naukowym zatytułowanym „Let the Germs Get the Worms” naukowiec chce wykorzystać białko Cry5B wytwarzane przez bakterie. Skąd pomysł na tak niekonwencjonalną formę walki z końskimi pasożytami? Okazuje się, że chęć poszukiwania alternatywnych form odrobaczania wynika z silnego uodporniania się słupkowców na chemiczne substancje stosowane do ich zwalczania.

Jak wyjaśnia naukowiec we wstępnym etapie prac badawczych słupkowce hodowano w warunkach laboratoryjnych i eksponowano na różne ilości białka wytwarzanego przez Bacillus thuringiensis. Wyniki obserwacji wykazały, silny wpływ Cry5B na larwy słupkowców, które obumierały.

Teraz kolejnym krokiem w rozwijaniu tej technologii będzie zastosowanie białka poza laboratorium – tak by można było sprawdzić jego profil bezpieczeństwa i oddziaływanie na żywe organizmy. Naukowcy liczą również na to, że w przyszłości uda się sprawdzić działanie Cry5B w walce z glistami. Pierwsze pozytywne próby poczyniono w przypadku zwalczania ich inwazji u świń.

Efekty badań są na tyle obiecujące, że naukowcy planują dalsze prace badaczo-rozwojowe. Nie byłoby to jednak możliwe bez wsparcia finansowego. W tym celu uruchomili zbiórkę fundusz.

Więcej informacji na stronie projektu.

 

Share.

Leave A Reply