Wielokrotnie już pisaliśmy, że otyłość staje się istotnym problemem w końskiej populacji. O ile w naszych stajniach często rozmawia się o końskim niedożywieniu, to kwestia przekarmienia zdaje się być tematem pomijanym.

Eksperci z amerykańskiego Kentucky Equine Research przestrzegają, że zbyt wysoka masa ciała koni wpływa nie tylko na spadek potencjału reprodukcyjnego i sportowego koni, ale jest również przyczynkiem do pojawienia się istotnych problemów zdrowotnych takich jak – ochwat, zespół metaboliczny i towarzysząca im insulinooporność.

Warto zatem wiedzieć, jak ograniczyć ryzyko wystąpienia otyłości. A w przypadku jej wystąpienia- jak bezpiecznie odchudzić naszego wierzchowca.

Ocena masy ciała oraz kondycji konia

Istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc w ocenie końskiego ciała. Jednym z nich są tablice Body Condition Score, które oparto o skonstruowaną przez teksańskiego naukowca tzw. Skalę Henneke. Skala ta zawiera 9 punktów oceny końskiego wyglądu. Według współczesnych badaczy prawidłowa końska masa ciała powinna się mieścić pomiędzy 4 a 6 punktem w skali. Różnica pomiędzy każdym z punktów skali to około 50 funtów, co w przeliczeniu na kilogramy wynosi około 25 kg.

Aby ocenić masę ciała – nie dysponując specjalną wagą- można wykorzystać taśmy do pomiaru końskiej masy. Tego typu urządzenia znajdują się w ofertach sklepów jeździeckich oraz hurtowni weterynaryjnych.

Ocena dotychczasowej diety

Istotnym elementem przed przystąpieniem do odchudzania jest wnikliwa analiza końskiej diety. Co warto zaznaczyć, należy w niej uwzględnić nie tylko siano oraz pasze treściwe zadawane w porach karmienia, ale również wszelkie smakołyki (owoce, warzywa, cukier, czy też końskie smakołyki) oraz czas spędzany w sezonie pastwiskowych na wypasie.

W analizie należy zwrócić uwagę także na wszelkiego rodzaju suplementy i preparaty witaminowe (część z nich może mieć bowiem w swoim składzie melasę)- tak by wyeliminować nie tylko nadmierną liczbę kalorii, ale również powtarzające się składniki witaminowe i mineralne.

Czynnik wypasu

Zakłada się, że konie przebywające na dobrej jakości pastwiskach przez 24 godziny na dobę, są w stanie zapewnić sobie pełne pokrycie energetyczne dla swoich potrzeb (zgryzają bowiem wówczas około 2 proc. swojej masy ciała). Dysponując zatem tą wiedzą i mając możliwość wyliczenia energetycznej wartości pasz treściwych i objętościowych zadawanych w stajni, można dokładnie zbilansować menu naszego czworonoga.

Konsultacja z weterynarzem oraz dietetykiem

Jeśli uznaliście, że Wasz wierzchowiec wymaga diety odchudzającej – to pierwszym istotnym posunięciem będzie zweryfikowanie swoich przypuszczeń u lekarza weterynarii prowadzącego naszego wierzchowca. Przed odchudzaniem warto zapytać o wykonanie badań morfologicznych, które dodatkowo pozwolą sprawdzić kondycję konia oraz jego możliwości fizjologiczne organizmu do poddania się reżimowi treningowemu. Bez tego ostatniego niestety trudno będzie osiągnąć wyznaczony dla konia cel.

Konsultacji z lekarzem oraz końskim dietetykiem poddane być powinny wszelkie modyfikacje w diecie– trzeba bowiem pamiętać, że nie ma 'złotej’ metody odchudzania, która sprawdziłaby się u każdego z wierzchowców. Zupełnie inną strategię podejmie się w przypadku koni w wieku podeszłym, inną z tym -u którego stwierdzono występowanie zespołu metabolicznego, czy też z młodym, zdrowym wierzchowcem, który stał się ofiarą przekarmienia.

Share.

Leave A Reply