Na całym świecie końskie buty wykorzystywane są przez właścicieli którzy z różnych powodów decydują się na dodatkową ochronę puszki kopytowej. Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, że obok funkcji ochronnych buty mogą wpływać na zmianę motoryki ruchu przez co niosą za sobą korzyści terapeutyczne.

Majowe wydanie czasopisma „American Journal Veterinary Research” przynosi pionierską publikację oceniającą wpływ końskich butów na kinetykę kończyn przednich. Dwaj naukowcy z wydziałów medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu Stanowego w Minnesocie oraz Uniwersytetu Stanowego w Illinois postanowili sprawdzić wpływ butów na ruch konia, czas przenoszonego na nodze obciążenia oraz reakcję kończyny na spotkanie z podłożem. W badaniu wykorzystano sześć kłusaków amerykańskich, których zadaniem było przemieszczanie się po specjalnie przygotowanej płycie, która pozwala ocenić m.in. długość kontaktu końskiego kopyta z podłożem.

Pierwsze wyniki badań wyraźnie wskazują, że konie 'ubrane’ w buty wydłużały kontakt z podłożem, co związane jest ze spowolnioną fazą zderzenia kopyta z ziemią. Zdaniem naukowców czas ten wydłużał się o blisko 7 proc. w porównaniu do koni ocenianych bez jakiejkolwiek ochrony kopyta. Co istotne stwierdzono także, że szczytowa siła w fazie podporu była zdecydowanie większa u koni w butach.

Naukowcy wskazują, że ich odkrycie może przekładać się na kolejne próby kliniczne i ocenę zastosowania butów w chodach wyższych. Jednocześnie podkreślili, że wykorzystanie ich nie wpływa szkodliwie na układ ruchu kończyn przednich.

 

Źródło: „American Journal of Veterinary Research” May 2016, Vol. 77, No. 5, Pages 527-533, doi: 10.2460/ajvr.77.5.527

 

Share.

2 komentarze

  1. mam buty sprowadzone ze stanów i niestety są za duże na mojego konia! Jakby ktoś chciał kupić 5 na naprawdę duże kopyto to zapraszam na prv:D Ja sprzedam te i kupię mniejsze na mojego zgredka

Leave A Reply