Najnowsze doniesienia naukowe mogą wskazywać, że konie cierpiące z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów mogą dodatkowo doświadczać silnych bólów neuropatycznych. Wskazują na to badania kanadyjskich lekarzy, jakie opublikowano na łamach czasopisma „Osteoarthritis Cartilage„.

Lekarze z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Montrealu za obiekt swoich badań obrali gęstość włókien nerwowych w błonach maziowych koni zdrowych oraz tych, które cierpiały z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów. Przedmiotem ich analiz było porównanie zależności pomiędzy unerwieniem błon maziowych o ciężkością objawów klinicznych u koni z chorobą zwyrodnieniową.

Badanie oparto o grupę 25 koni poddanych eutanazji (m.in. z powodu nasilenia objawów choroby). Od każdego z koni oceniano makroskopowe uszkodzenia chrząstki stawowej w obrębie stawów pęcinowych, a następnie pobierano próbki błony maziowej, które następnie wypreparowano, utrwalono i podzielono na podstawie immunohistochemicznego i immunofluorescencyjnego barwienia pozwalającego wyodrębnić włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne. Tak przygotowane tkanki poddawano skrupulatnej analizie, a zebrane dane dotyczące unerwienia i unaczynienia błony maziowej zestawiano z nasilaniem się objawów choroby.

Wyniki analiz wykazały, że u koni z narastającymi objawami choroby zwyrodnieniowej unerwienie błony maziowej stopniowo zmniejszało się od powierzchni (na powierzchni było ono największe), co jednocześnie korelowało również ze zmniejszającą się gęstością naczyń krwionośnych.

Zdaniem naukowców zmniejszanie się gęstości usieciowienia włókien nerwowych przy zaawansowanej degeneracji chrząstki może wskazywać, że u koni z chorobą zwyrodnieniową stawów może dochodzić do obwodowej neuropatii, czyli stanu zapalnego nerwów obwodowych. Schorzenie to jest zdecydowanie lepiej poznane w medycynie ludzkiej, gdzie uszkodzenie lub stan zapalny nerwów obwodowych nie tylko zaburza przewodzenie impulsów nerwowych i sygnałów ruchowych, ale również wywołuje uporczywy ból neuropatyczny, drętwienie czy wrażenie „palenia” w kończynach.

Naukowcy podkreślili również konieczność dalszych badań związanych z bólem neuropatycznym u koni.

 

Źródło: Osteoarthritis Cartilage. 2018 Jun 26. pii: S1063-4584(18)31336-0. doi: 10.1016/j.joca.2018.06.006. [Epub ahead of print]

Share.

Leave A Reply