Już 5 sierpnia swoje zmagania olimpijskie rozpoczną jeźdźcy i ich konie. Wszystko na to wskazuje, że w trakcie tegorocznych igrzysk z orłem na czapraku zobaczymy również dwa polskie konie – Emola pod Karoliną Karwowską oraz Banderasa pod Pawłem Spisakiem. Aby jednak oba wierzchowce mogły wystąpić w olimpijskich zmaganiach, będą musiały spełnić określone wymogi weterynaryjne. Redakcja portalu zapytała o szczegóły Główny Inspektorat Weterynaryjny.

„Wymogi weterynaryjne dla koni, które będą brały udział w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Brazylii w 2016 r., zostały bilateralnie uzgodnione pomiędzy Komisją Europejską i służbami weterynaryjnymi Brazylii i zostały zawarte w świadectwie zdrowia, które musi towarzyszyć zwierzętom do miejsca docelowego. Warunki te obowiązkowe są dla wszystkich koni wyjeżdżających z Unii Europejskiej na igrzyska”- podkreśla Główny Inspektorat Weterynaryjny.

Wymogi te zostały wypracowane m.in. w oparciu o koncepcję „Wysoki Status Zdrowotny Koni Wyczynowych” Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt OIE “High Health High Performance Horse – (HHP)”, opisanej w rozdziale 4.16 Kodeksu OIE.

Jakie badania będą musiały przejść konie lecące do stolicy Brazylii?

Niezależnie od wymogów poświadczanych przez służby weterynaryjne państwa, z którego koń wyjeżdża, z punktu widzenia przygotowujących konia do wyjazdu istotne są następujące są następujące elementy:

– badanie w kierunku niedokrwistości zakaźnej koni wykonane w ciągu 30 dni przed wyjazdem;

– badanie w kierunku nosacizny – w przypadku gdyby w państwie wyjazdu wystąpił przypadek przedmiotowej jednostki chorobowej w ciągu ostatnich 3 lat – pod warunkiem, że zwierzę przebywało  w miejscu wyjazdu przez pół roku przed wyjazdem (na szczęście ostatni przypadek nosacizny w Polsce stwierdzony był w 1957 r.);

– badanie w kierunku zarazy stadniczej koni na próbce pobranej w ciągu 30 dni przed wyjazdem – jeśli w gospodarstwie pochodzenia wystąpiła przedmiotowa choroba w ciągu ostatnich 2 lat, jednakże pod warunkiem że zwierzę pozostawało w ciągu 6 miesięcy przed wyjazdem w gospodarstwie wolnym od zarazy stadniczej koni (tu również sytuacja jest jasna bo ostatni przypadek zarazy stadniczej koni w Polsce stwierdzony był w 1951 r.);

-badanie w kierunku piroplazmozy (Babesia caballi oraz Theileria equi) na próbce pobranej w ciągu 30 dni przed wysyłką. Zwierzęta z wynikiem pozytywnym w kierunku piroplazmozy będą akceptowane, jeżeli będą klinicznie zdrowe, a informacja o pozytywnym wyniku musi znajdować się na  świadectwie zdrowia.

Ponadto zwierzę musi pochodzić z gospodarstwa, w którym w ciągu ostatnich 30 dni przed wysyłką nie stwierdzono przypadków grypy koni oraz musi być zaszczepione przeciwko grypie koni w okresie nie krótszym niż 15 dni oraz nie dłuższym niż 90 dni przed wyjazdem.

Dodatkowo w ciągu 48 godzin przed wyjazdem z gospodarstwa, zwierzę musi zostać poddane profilaktyce przeciwpasożytniczej z wykorzystaniem preparatu o szerokim spektrum działania zarejestrowanym do stosowania  u koni.

„Co najmniej w ciągu  14  dni przed wysyłką oraz od czasu pobrania do badań pierwszej próbki, zwierzę musi pozostawać pod nadzorem lekarza weterynarii i nie może mieć kontaktu z koniowatymi o niższym statusie zdrowotnym.

Do Brazylii nie wjadą konie pochodzące z państw na terenie których wstępuje afrykański pomór koni oraz wenezuelskie zapalenie mózgu i rdzenia koni. Dodatkowo, w państwie z którego wyjeżdża koni w ciągu 6 miesięcy przed wysyłką nie mogą zostać stwierdzone przypadki japońskiego zapalenia mózgu, epizootycznego zapalenia naczyń chłonnych oraz surra (T. evansi). Natomiast Gorączka Zachodniego Nilu nie może być stwierdzona w państwie wysyłki w ciągu 3 miesięcy poprzedzających wyjazd koni. Alternatywnie zwierzęta mogą być zaszczepione lub poddane badaniu serologicznemu w ciągu 15 dni przed wyjazdem.

„Jednocześnie, konie muszą pochodzić z gospodarstwa, w którym w ciągu 90 dni przed wyjazdem  nie stwierdzono przypadków pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej, zapalenia mózgu i rdzenia koni (wschodniego i zachodniego), niedokrwistości zakaźnej koni (alternatywnie przeprowadzenie badań – jak wyżej), ospy koni, wścieklizny i wąglika. Świadectwo zdrowia wystawia powiatowy lekarz weterynarii (na gruncie polskim), i poświadcza urzędowo spełnienie wszystkich powyższych wymagań” – wyjaśnia Główny Inspektorat Weterynarii.

Jednocześnie polskie służby weterynaryjne zastrzegają, że uzgodnione wymogi obowiązywać będą wyłącznie do celów wyjazdu koni biorących udział w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich Rio 2016.

Share.

Leave A Reply