W ramach Europejskiego Programu Ochrony Przyrody na terenie byłej bazy wojskowej w okolicach czeskiej Pragi, tuż przed wigilią wypuszczono na wolność stado 14 klaczy rasy Exmoor. Według informacji przekazanych przez brytyjski portal „Horse and Hound”, to już druga grupa kucyków, jaka w tym roku trafiła z Wielkiej Brytanii do naszego południowego sąsiada.

Stado, które docelowo ma liczyć 34 klacze oraz ogiera o wdzięcznym imieniu Tawbitts Merlin (dotrze on do klaczy do końca tego roku), ma zajmować areał obejmujący blisko 120 hektarów pastwisk zlokalizowanych na terenie dawnej jednostki wojskowej w czeskich Milovicach. Obecnie teren ten jest chronionym rezerwatem z przeważającym udziałem siedlisk łąkowych. Co ciekawe, konie będą dzielić teren z ośmioma żubrami importowanymi na te tereny z Polski.

Koordynatorzy projektu podkreślają, że konie oraz towarzyszące im żubry będą miały ogromne znaczenie dla utrzymania obecnie funkcjonującego siedliska i ograniczania postępującej sukcesji ekologicznej.

 

 

Share.

3 komentarze

  1. też sobie tak pomyśleliśmy, ale z drugiej strony projekt jest współkoordynowany przez organizację z UK, a same kuce pozostały również własnością Brytyjczyków

Leave A Reply