Młodzieńcze zapalenie stawów nie omija młodych koni poddawanych dużym obciążeniom lub… szybko przybierających na masie. Występuje ono zazwyczaj pomiędzy pierwszym a czwartym rokiem życia i dotyka całe struktury tworzące staw – od chrząstki, poprzez kości do wiązadeł.

Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na sztywność, oznaki bólu oraz wszystkie obrzęki pojawiające się w okolicach stawu. Objawy mogą się także manifestować poprzez zaczerwienienie stawów (widać to szczególnie u koni siwych z białą skórą), a także wyraźnie podniesiona temperatura w ich okolicy.

Do zapalenia stawu dochodzi na skutek uszkodzenia chrząstki lub kości, która następnie prowadzi do powstania w stawie szorstkiej powierzchni. Prowadzi to do stanu zapalnego i uszkodzenia chemicznego, które płyn maziowy rozprowadza w obrębie całego stawu. Dodatkowo białe krwinki zaangażowane w odpowiedź immunologiczną uwalniając substancje niszczące zapalenie wywołują jednocześnie degenerację chrząstki. W efekcie płyn stawowy staje się wodnisty, a nieleczony stan zapalny może przybierać postać przewlekłą.

Lekarze weterynarii wskazują, że częstokroć do zapalenia stawów u młodych koni dochodzi w wyniku zbyt szybkiego przybierania na masie, która generuje duży nacisk na kości i stawy. Krytycznym momentem jest odstawienie źrebięcia od klaczy i następujący dynamiczny przyrost masy podczas zmiany diety. Eksperci zalecają, aby uważnie monitorować przyrost masy w celu zapobieżenia występowaniu zaburzeń kostnych.

MM

Share.

Leave A Reply