Każdy właściciel i opiekun konia dużą wagę przykłada do tego, co je jego wierzchowiec – wszak stare powiedzenie mówi „Pańskie oko konia tuczy”. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy nasze czworonogi zarządzają „strajk” głodowy- a my zachodzimy w głowę – „co zrobiliśmy nie tak?”. Oto kilka przyczyn leżących u podstaw problemu.

Zła jakość lub zanieczyszczenie paszy… starzy koniarze zawsze powtarzali, że konie są zwierzętami niezwykle czystymi. Większość koni bardzo niechętnie będzie konsumować paszę treściwą zanieczyszczoną np. odchodami wszędobylskich gryzoni, spleśniałą czy zapachem odbiegającą od tej, którą zazwyczaj otrzymują. Problemem – szczególnie dla koni starszych – może być również pasza zawierającą nadmierną ilości szorstkiej i twardej roślinności

Środowisko przebywania… niechęć do spożywania posiłków czy też przyjmowanie ograniczonych ilości np. paszy objętościowej może wynikać również z relacji stadnych. Konie znajdujące się na najniższych szczeblach stadnej hierarchii, przy ograniczonych zasobach siana i karmieniu na padoku – mogą być najzwyczajniej przeganiane przez silniejsze osobniki. Zdarzają się również sytuację, kiedy nasze konie w swoich własnych boksach nie czują się komfortowo przy żłobach. Często powodem są jego silniejsi- końscy sąsiedzi, którzy zainteresowani posiłkiem – zaglądają przez kraty do żłobów i często wykazują agresywne zachowania (kopanie w ściany czy kładzenie uszu).

Problemy stomatologiczne … gdy uda nam się wykluczyć powody natury środowiskowej. Powinniśmy zastanowić się nad stanem uzębienia naszego wierzchowca – często niechęć do spożywania posiłków może wynikać z problemów stomatologicznych – ostrych krawędzi zębów, stanów zapalnych przyzębia i dziąseł, czy ubytków uzębienia u koni starszych. Te ostatnie problemy są ogromnym wyzwaniem dla właścicieli – gdyż często wymagają zmiany diety i jej składników na takie, które zapewnią właściwy stosunek włókna do przyswajalnej energii.

Problemy związane z chorobą wrzodową … często pierwszym symptomem choroby wrzodowej koni jest utrata masy i brak apetytu. Na efekty takiego zachowania nie trzeba długo czekać – nagły spadek masy ciała powiązany z epizodami kolkowymi może tylko pogłębiać niechęć do spożywania większych porcji jedzenia.

Zbyt intensywny trening ... stres wynikający z nadmiernego obciążenia treningowego nie sprzyja układowi pokarmowemu- szczególnie, gdy aktywność fizyczna nie jest dostosowana do możliwości końskiego organizmu. Często popełnianym błędem jest również nagłe zmienianie diety i drastyczne zwiększanie ilości zadawanej paszy treściwej. Wrażliwe konie mogą mieć problem z tego typu zmianami i wymagać będą powolnego wprowadzania nowych składników do menu.

Separacja, ból i dyskomfort … psychiczne i fizyczne aspekty zmiany stajni, kontuzji czy aresztu boksowego również mogą wpływać na brak chęci przyjmowania posiłków. Receptą na tego typu problemy jest nie tylko dogłębna diagnostyka koni oraz obserwacja tego, co dzieje się w stajni i na padoku. Oczywiście 'głodówki’ wynikające ze zmiany stajni, czy separacji od ulubionego 'kolegi z padoku’ zazwyczaj są przemijające i udaje się je opanować.

Musimy pamiętać, że w przyrodzie organizm domaga się pokarmu – nie możemy więc przyjmować za dogmat zdania „TEN KOŃ TAK MA …(że jest chudy lub nie ma apetytu)”, które niestety  często słyszymy z ust od osób bagatelizujących problemy z jedzeniem.

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply