Zastanawialiście się kiedyś, jak długotrwały wysiłek może wpływać na rytm serca oraz zmiany parametrów kardiologicznych? Najnowsze badanie duńskich naukowców wskazuje, że konie poddawane długotrwałym obciążeniom mogą odczuwać dolegliwości kardiologiczne jeszcze kilka godzin po wykonanej pracy.
Celem badania, opublikowanego na łamach czasopisma „Journal of the American Veterinary Medical Association„, była ocena tętna, zmienność rytmu serca oraz arytmii, a także zmian w wartościach biomarkerów sercowych oraz ich związek z rytmem serca koni przed i po długotrwałej, wytrzymałościowej jeździe.
Do analizy dobrano 28 koni czystej krwi arabskiej startujących w dyscyplinie rajdów długodystansowych na dystansach 120 i 160 km. Każdy z koni poddawany był badaniu elektrokardiograficznemu (EKG) przed rozpoczęciem treningu wytrzymałościowego, tuż po nim oraz 12 godzin od zakończenia pracy. Badanie to pozwalało na ocenę częstości występowania skurczów podkomorowych i komorowych w zależności od momentu, w jakim znajdował się koń. Dodatkowo w celu analizy hematologicznej biomarkerów sercowych – troponin – od koni pobierano próbki krwi.
Wyniki wyraźnie wskazały, że tuż po wysiłku istotnie zwiększyło się tętno, przy jednoczesnym zmniejszeniu się wskaźnika SDNN, który jest miarą całkowitej zmienności rytmu. W okresie 12-godzinnej regeneracji odnotowano nieznacznie zwiększoną częstotliwość przedwczesnych skurczów komorowych.
Źródło: Journal of the American Veterinary Medical Association, May 1, 2016, Vol. 248, No. 9, Pages 1034-1042 doi: 10.2460/javma.248.9.1034
Jeden komentarz
A to Koń czuje???? A ja myślałam, że to taka maszyna, do spełniania chorych ambicji co-po-niektorych… 🙁