Opierając się na wynikach badań, które potwierdzają negatywny wpływ zbyt ciasno zapiętych nachrapników na dobrostan koni, zarząd Duńskiej Federacji Jeździeckiej podjął decyzję o wprowadzeniu nowych regulacji dotyczących siły i sposobu zapinania nachrapników. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Nowe zasady obowiązywać mają zawodników wszystkich dyscyplin, a komisarze uczestniczący w zawodach będą mieli obowiązek sprawdzania sposobu i siły zapięcia nachrapników na każdych zawodach. Zgodnie z decyzją początkowo komisarze będą zwracać uwagę i prosić jeźdźców o poluzowanie zapięcia, natomiast w przypadku powtórnym przyłapaniu zawodnika na zbyt ciasno zapiętym nachrapniku – będą mieli możliwość nałożenia sankcji.

Początkowo komisarze będą korzystali z tradycyjnej metody sprawdzania siły zapięcia nachrapnika za pomocą palców – zgodnie z duńskimi wytycznymi pomiędzy kością nosową a nachrapnikiem wymagane będzie miejsce około 1,5 cm.  Ta zasada ma być stosowana do wszystkich typów nachrapników.

Przypomnijmy, że w badaniach przedstawionych podczas kongresu ISES 2016 australijsko-irlandzki zespół naukowców stwierdził, że blisko połowa koni uczestniczących w sportowych zmaganiach (szczególnie w dyscyplinie ujeżdżenia) ma zbyt ekstremalnie zapinane nachrapniki. Wyniki badania, którym objęto 750 wierzchowców, dały do myślenia sędziom, osobom oficjalnym oraz lekarzom weterynarii obecnym na zawodach. Okazuje się bowiem, że zaledwie 7 proc. koni objętych analizą miało prawidłowo dopasowane ogłowie i nachrapnik zapięty zgodnie z regułą, mówiącą, że pomiędzy ogłowiem o kością nosową powinno się znaleźć miejsce dla dwóch palców. W badaniach wykazano, że aż u 44 proc. koni z badanej grupy nachrapnik był zapięty ekstremalnie (nie dając możliwości włożenia pod niego nawet jednego palca), u 23 proc. udało się naukowcom włożyć jeden palec, a u kolejnych 19 proc. nachrapnik był zapięty na półtorej palca.

 

Źródło: hrideforbund.dk

Ogłowie ma wpływ na poziom stresu u koni

Share.

Leave A Reply