W połowie lipca dzięki współpracy dwóch wrocławskich uczelni – Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich oraz Uniwersytetu Przyrodniczego – odbyła się nietypowa konferencja naukowa poświęcona „Elektrochemioterapii (ECT) w Weterynarii i Onkologii”. W trakcie spotkania po raz pierwszy w Polsce przedstawiono opis terapii ECT w leczeniu włókniakobrodawczaka u konia.

Konferencja była okazją do przedstawienia uczestnikom teoretycznych podstaw nowoczesnej metody oraz obszary zastosowania elektroporacji w medycynie ludzkiej oraz weterynaryjnej. Eksperci w części teoretycznej oraz praktycznej przedstawiali zastosowanie elektrochemioterapii (ECT) w praktyce klinicznej.

W trakcie spotkania lek. wet. Paulina Zielińska przedstawiła i zaprezentowała pierwszy w Polsce przypadek wykorzystania ECT w leczeniu włókniakobrodawczaka u konia. Lekarze weterynarii z wrocławskiej placówki omówili również sposoby wykonywania ECT u psów i kotów na podstawie własnych przypadków klinicznych (dr Joanna Paczuska, UP) oraz sposoby znieczulania u pacjentów poddawanych zabiegom elektrochemioterapii (dr Agnieszka Antończyk, UP).

Elektrochemioterapia to stosunkowo nowoczesna forma terapii, której celem jest lokalne niszczenia i kontrola guzów nowotworowych zlokalizowanych w powłokach ciała. Eksperci wskazują, że w trakcie zabiegu pacjentom dodatkowo podawany jest chemioterapeutyk, który w sposób skojarzony ma pozwalać na lepszą kontrolę nad guzem nowotworowym.

Organizatorami  nietypowego spotkania naukowego były Katedra i Klinika Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Katedra i Zakład Biochemii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Spotkanie przebiegało pod honorowym patronatem  prof. dr. hab. Marka Bębenka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii i dr Marie-Pierre Rols z Wydziału Biologii Strukturalnej i Biofizyki, Instytutu Farmakologii i Biologii Strukturalnej w Tuluzie.

 

Geny warunkują podatność na powstawanie sarkoidów

Share.

Leave A Reply