Ograniczony czas padokowania, mała ilość codziennego ruchu połączona ze źle zbilansowaną dietą powodują, że weterynarze coraz częściej zalecają swoim podopiecznym dietę odchudzającą.

Niestety niewielu właścicieli koni zdaje sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych wynikających z nadmiernej liczby kilogramów u swojego podopiecznego. Tkanka tłuszczowa jest nie tylko miejscem magazynowania energii, ale również aktywną tkanką wydzielającą hormony oraz białka zapalne mające wpływ na zdrowie zwierzęcia. W jednym z ostatnich badań brytyjscy naukowcy stwierdzili, że otyłe konie i kuce znacznie częściej miały w swym życiu epizody z kulawizną (21 proc. z badanej populacji), niż konie o prawidłowej wadze (13 proc. z badanej populacji).

Jak zatem skutecznie zredukować masę ciała zwierzęcia? Należy pamiętać, że wdrażając dietę odchudzającą warto zrobić to stopniowo oraz pod nadzorem lekarza weterynarii. Zmniejszenie masy ciała konia powinno nastąpić w sposób zrównoważony oraz powolny – tak by nie doszło do rozchwiania końskiego metabolizmu. Wszelkie zmiany w rodzaju oraz ilości zadawanej paszy należy wprowadzać stopniowo – racje pokarmowe powinny być zmniejszane o maksymalnie 10 proc. w ciągu 7-10 dni. Odchudzając konia nie można zapomnieć także o wdrożeniu coraz dłuższych/intensywnych treningów, ukierunkowanych na poprawę kondycji konia. Dodatkowo nie można zapomnieć o zapewnieniu koniowi odpowiedniej ilości wody, która jest niezbędna do pozbywania się z organizmu zbędnych metabolitów.

Czym karmić konia na diecie odchudzającej? W pierwszej kolejności należy pamiętać aby zadawane pasze były nieskoenergetyczne, niskotłuszczowe oraz dostarczały dużo włókna. Istotne jest również to by pasza była ważona, a nie mierzona na podstawie miar objętościowych. Siano lub sieczki z domieszką lucerny warto zastąpić sianem z dojrzałych traw lub słomą owsianą- przy podawaniu siana warto zastosować siatki o drobnych oczkach, które spowalniają pochłanianie paszy objętościowej. Naukowcy sugerują również by konie miały dwie a nawet trzy siatki zawieszone w boksie- ma to je prowokować do przemieszkania się po boksie. Dodatkowo konie otyłe w trakcie zadawania paszy objętościowej na padokach należy odseparować od stada – tak by zjadły wyłącznie swoją porcję. W trakcie sezonu pastwiskowego należy ograniczyć czas przebywania na trawie lub – poprzez kagańce- ilość konsumowanej trawy.

Ostatnią kwestią o jaką należy zadbać to odpowiednia suplementacja oraz podawanie witamin i minerałów niezbędnych w trakcie odchudzania- szczególnie w tym okresie konie mogą wymagać zwiększonego uzupełniania składników mineralno-witaminowych.

Foto: Flickr (CC BY-SA 2.0)

Share.

Leave A Reply