W badaniu ortopedycznym – oprócz powierzchni po jakiej poruszają się wierzchowce- niezwykle istotnym czynnikiem jest także prędkość kłusa, w jakim oceniany jest przez lekarza koń. Lekarze z The Royal Veterinary College na londyńskim uniwersytecie podjęli się oceny wpływy prędkości przemieszczania się koni na manifestację kulawizny. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach czasopisma „Veterinary Journal”.

Drobne i często minimalnie zauważalne kulawizny koni przyprawiają o ból głowy nie tylko ich właścicieli i opiekunów, ale również często samych lekarzy weterynarii. Kto z nas nie spotkał się z sytuacją, kiedy lekarz rozkładał ręce mówiąc „proszę mnie wezwać, jak koń będzie wyraźniej manifestować kulawiznę”?

Problem ten stał się punktem wyjścia dla badań angielskich naukowców. Postanowili oni sprawdzić, w jakich warunkach i przy jakich prędkościach kłusa konie będą najsilniej pokazywać dyskomfort. Do analizy wykorzystano dziesięć „lekko” kulawych koni – wytypowanych przez sześciu doświadczonych klinicystów. Konie zostały nagrane w wolnym, pośrednim i szybkim kłusie na twardej powierzchni – zarówno w biegu na prostej, jak również – po okręgu.

Następnie Ci sami lekarze weterynarii oceniali nagrania video oraz dane z czujników inercyjnych (na głowie, kłębie i miednicy) – oceniając m.in. ruch pionowy głowy oraz pojawiającą się asymetrię.

Wyniki wyraźnie wskazały, że większość koni poruszających się po okręgu zdecydowanie silniej manifestowała kulawiznę bez względu na prędkość przemieszczania się. W przypadku oceny konia w ruchu, po linii prostej przy wyższych prędkościach kłusa doświadczeni klinicyści 'słyszeli’ nieprawidłowości w rytmie, jednakże najsilniej asymetria i problemy z regularnością w kłusie można było zobaczyć przy najwolniejszym przemieszczaniu się konia.

Lekarze weterynarii zgodnie przyznali, że w dobrej diagnostyce kulawizn – oprócz właściwego przeprowadzenia badania istotne jest utrzymanie porównywalnych parametrów chodu – zarówno przy ocenie konia na prostej, jak również na kole.

Źródło: Vet J. 2013 Aug;197(2):245-52. doi: 10.1016/j.tvjl.2013.03.006. Epub 2013 Apr 20.

Share.

Leave A Reply