Arytmia nie omija koni. Zaburzenia rytmu serca (u dorosłych koni prawidłowo powinno bić od 28 do 44 razy na minutę) powstają i częstokroć ujawniają się dopiero w trakcie wysiłku. Dotychczas naukowcom niestety nie udało się określić jasnych i wyraźnych granic pomiędzy dopuszczalnymi i potencjalnie niebezpiecznymi zaburzeniami rytmu serc. Na szczęście nie ustają jednak w poszukiwaniach.

Arytmia to schorzenia związane z migotaniem przedsionków serca, które przekłada się na nieregularność skurczów. Weterynarze z amerykańskiego UC Davis wskazują, że arytmia rozwija się u koni z już poważnie zaawansowanymi problemami kardiologicznymi, a kliniczne objawy manifestują się dopiero przy forsownych ćwiczeniach. Jak jednak wskazują ich europejscy koledzy – znane są także inne powody nieregularnej pracy serca.

Aby lepiej poznać ryzyko związane z wystąpieniem niektórych rodzajów zaburzeń pracy serca szwajcarscy naukowcy z Uniwersytetu w Brnie zdecydowali się na kompleksowe badania kardiologiczne, u koni poddawanych trzydniowym intensywnym (wytrzymałościowo) treningom. Efekty badań zostaną jednak przedstawione dopiero w trakcie sesji kardiologicznej kongresu  WEVA , który odbędzie się w dniach 7-10 października 2015 w meksykańskim Guadalajara.

Arytmia po operacji

Ciekawym doniesieniem są natomiast badania brytyjskie. Ruth Morgan z Equine Internal Medicine na Uniwersytecie w Liverpoolu przeanalizowała dane ponad 100 koni poddawanych interwencji chirurgicznej- 67 z nich miało operowaną kolkę, natomiast kolejne 37 koni poddawana była zabiegom ortopedycznym. Serce każdego z koni w czasie wybudzania po zabiegu oraz przez pierwszą dobę po nim było monitorowane za pomocą telemetrycznego elektrokardiogramu (ECG). Okazało się, że aż u 80 proc. czterokopytnych pacjentów po interwencji chirurgicznej doszło do zaburzeń pracy serca. Co więcej nie znaleziono korelacji pomiędzy wystąpieniem arytmii, a stanem konia przed operacją. Najczęściej identyfikowanymi zaburzeniami były częstoskurcz nadkomorowy z depolaryzacją (84 proc. przypadków) oraz arytmia zatokowa (81 proc.).

W ocenie Ruth Morgan głównym powodem rozwoju arytmii może być… autonomiczny układ nerwowy, na który wpływ okazuje się mieć znieczulenie stosowane w czasie operacji. Jak wskazuje jednak badaczka, pełne poznanie wpływu operacji chirurgicznych na zaburzenia rytmu serca wymaga dalszych obserwacji i sprawdzenia, w jakim tempie po zabiegu chirurgicznym dochodzi do normalizacji pracy serca.

Share.

Leave A Reply