Wielu jeźdźców uważa, że grubsze pady/czapraki/podkłady lepiej i skuteczniej niwelują nacisk wywierany przez siodło na grzbiet konia. Do tej pory zbyt wielu badań dotyczących wpływu podkładów nie przeprowadzono, ale ostatnia konferencja ISES kładzie nowe światło na ten aspekt jeździectwa.

Podczas jednej z ostatniej konferencji ISES w Vancouver, w Kanadzie, dr Dr Hayley Randle, naukowiec z brytyjskiego Duchy College, poinformował o wynikach badań jakie jego zespół przeprowadził w tym kierunku. Badacze sprawdzili zależność pomiędzy grubością padów na siłę ucisku wywieranego przez siodło na końskie plecy. Badanie polegało na pomiarze głębokości nacięć w specjalnie zaprojektowanych padach. W badaniu wzięło udział 8 koni – 3 klacze i 5 wałachów – losowo wybranych z grupy koni dosiadanych przez doświadczonych jeźdźców i trenowanych przez wykwalifikowanych instruktorów. Konie zbadano w czterech kategoriach: bez podkładu, z podkładami 4-mm grubości (bawełniany czaprak), o grubości 6mm (bawełniany pad PolyPad) i 8 mm (z owczej wełny z bawełną – typu Mattes). Ucisk siodła na plecy oceniono z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanego padu umieszczanego bezpośrednio na końskim grzbiecie pod siodłem i padem (właściwym). Natychmiast po skończonych ćwiczeniach „specjalny” pad był układany na płaskiej powierzchni i przeprowadzano specjalnym miernikiem pomiary głębokości wgnieceń w 6 punktach- z przodu, w środku i z tyłu – po lewej i prawie stronie.

Zaobserwowano, że grubość padu ma istotny wpływ na głębokość wgnieceń w padzie „specjalnym”, a tym samym ma wpływ na ucisk na grzbiet konia. Odnotowano znaczącą różnice pomiędzy wgnieceniami przy zastosowaniu padu wełnianego, a pozostałymi, czy też bez wykorzystania padu. Co więcej, znacznie większe zagłębienia odnotowano po lewej stronie grzbietu. Przy wszystkich padach odnotowano, że w części środkowej wgłębienia były płytsze niż z przodu czy z tyłu.

 

Share.

9 komentarzy

  1. Hmm ciekawe, ale co z tego wynika? Jak rzutuje na to użycie podkładek i innych amortyzatorów? Na to ma chyba też wpływ dopasowanie siodła do nagiego grzbietu – wtedy już nie ma miejsca na owcze futra, czyż nie? Ciekawy aspekt ale wniosków brak 🙁

  2. a w ogóle co to znaczy „bezpośrednio na końskim grzbiecie pomiędzy siodłem i padem (właściwym)”?? to bezposrednio czy miedzy siodlem a czaprakiem? wieksze zaglebienia po lewej zapewne na wskutek wsiadania z lewej, „odnotowano znaczace roznice” – ale jakie? Mega słaby merytorycznie artykul :/

  3. Zasadniczo – gruby nie oznacza najlepszy. Nadal badania trwają dlatego nie ma konkretnej odpowiedzi mogącej jasno wskazać, że zawsze gruby będzie idealnie niwelował nacisk siodła na koński grzbiet.

  4. Badania natomiast dokładnie pokazują, że nie należy podążać za chwilowymi modami, czy trendami i każdemu koniowi pakować pod siodło gruby czaprak – bo tak mu będzie wygodnie.

  5. No tak, ale czy do wysnucia tego wniosku trzeba aż badań? Nie trzeba byc naukowcem żeby wiedzieć że pod dobrze dopasowanym siodłem nie ma już miejsca na kilkucentumetrowego barana 🙂 🐑

  6. Postaramy się wyszukać starszych publikacji- być może uda się nam znaleźć więcej informacji uwzględniających także rodzaj wypełnienia oraz pracę, jaką wykonywały konie.

  7. ale w podanej informacji nie ma żadnych wniosków. Dobrze dopasowane siodło „uwzględnia” przecież podkład, przynajmniej powinno.

Leave A Reply