Czas błotnistych padoków to również moment, w którym szczególnej uwadze powinniśmy poddać nogi naszych wierzchowców. Gruda- bo to ona powinna być na naszym celowniku, jest skórną reakcją w okolicy pęcinowej, której przyczyną jest nadwrażliwość na jeden lub więcej współdziałających czynników. Właściciele i lekarze weterynarii, aby osiągnąć pożądany cel w leczeniu, powinni nie tylko znaleźć i określić czynniki predestynujące do jej powstawania i utrwalania stanu zapalnego skóry,ale również wdrożyć wielokierunkowe działanie zapobiegające współdziałaniu tych czynników. Dopiero takie działanie może przynieść pozytywne efekty w terapii.

Gruda może dotyczyć koni wszystkich ras i typów, często występuje u koni cięższego typu ze względu na obecność obfitego i długiego owłosienia w okolicy pęcinowej (czyli obfitych tzw. „szczotek”). W większości przypadków schorzenie to dotyczy doogonowej części pęciny, a szczególnie narażone na nią są konie z odmianami ze względy na bark pigmentacji w skórze. To na co zwracają szczególną uwagę lekarze weterynarii to fakt, iż brak leczenia zmian skórnych może powodować rozprzestrzenianie się ich na część przednią pęciny oraz na staw pęcinowy.
Obraz kliniczny jest zróżnicowany- w początkowej fazie obserwowany jest obrzęk, zaczerwienienie, złuszczanie naskórka, bardzo szybko przechodzące w sączące się ranki i rany, zmatowienie i stopniowa utrata włosa oraz powstawanie strupów. Jeśli przyczyną jest m.in. stan zapalny ścian włosowatych naczyń krwionośnych, wówczas może dochodzić do owrzodzenia skóry.
Pospolitym powikłaniem grudy są wtórne zakażenia bakteryjne oraz grzybiczne. Niestety powodują one zdecydowane pogorszenie stanu klinicznego i mogą utrwalić powstałe już zmiany na skórze. W przypadkach przewlekłej grudy możemy mieć do czynienia z nieodwracalnymi zmianami skórnymi np. zgrubieniami. Niezwykle często zmiany te są swędzące i dosyć bolesne.

Jaką wybrać terapię?

Aby ustalić prawidłowe leczenie pod uwagę bierze się m. in. wiek zwierzęcia, sezonowość pojawiania się zmian (lub brak sezonowości), obecność lub brak świądu, wcześniejsze stosowanie różnego rodzaju preparatów (leczniczo-pielęgnacyjnych) i ewentualne stosowanie leków. Należy sprawdzić również warunki środowiskowe, bowiem np. błotniste podłoże w połączeniu z pasożytami i ściółką np. potraktowaną środkami chemicznymi, mogą być przyczyną stanu zapalnego okolicy pęcinowej. Bardzo często, w szczególności u koni pociągowych przyczyną stanu zapalnego są świerzbowce. U niektórych koni posiadających odmiany, w miejscach gdzie skóra nie posiada pigmentacji może zdarzać się nadwrażliwość na promieniowanie UV i wówczas prowadzi ona do powstawania stanów zapalnych skóry. Każdorazowo prowadzący lekarz weterynarii powinien zlecić dodatkowe badania zeskrobin skórnych.

Aby leczyć skuteczniej

Sukces i efektywność zaleconej przez lekarza weterynarii terapii uzależniona jest od kilku kwestii:

1. Należy unikać błotnistych, brudnych i mokrych wybiegów, które mogą pogorszyć stan kliniczny.
2. Podczas mokrej pogody natychmiast po sprowadzeniu z padoku nogi należy umyć, a konie należy przetrzymywać w suchych pomieszczeniach, na suchym podłożu.
3. U koni ze skłonnością do grudy nie należy wypuszczać koni na pastwiska zanim wyparuje rosa.
4. W przypadku podejrzenia zapalenia kontaktowego należy rozważyć zmianę ściółki na inną lub nie traktowaną chemikaliami lub innymi środkami bilogicznie aktywnymi.
5. Jeśli szczotki konia są gęste i długie należy je przyciąć, żeby zminimalizować utrzymywanie się wilgoci.
6. W przypadku fotowrażliwości, niepigmentowane części nóg można zawijać, w szczególności w czasie największego nasilenia promieniowania UV.
7. Nogi ze zmianami chorobowymi należy po każdym treningu dokładnie myć, szczególnie zalecane jest mycie szamponem i środkiem antyseptycznym, przy czym należy skonsultować z lekarzem weterynarii, czy nie będą one stanowić dodatkowego podrażnienia skóry i nasilać stanu zapalnego.
8. U koni z nawracającymi stanami oraz wtórnymi zakażeniami grzybicznymi warto rozważyć zastosowanie szczepionki przeciwko grzybicom skóry. Po dwukrotnym szczepieniu bazowym w odstępie 2-4 tygodni wykonuje się szczepienia przypominające co około 6 do 12 miesięcy. Warto również pamiętać, że analogicznie do pozostałych szczepień koń powinien być w dobry zdrowiu – warto zatem rozważyć szczepienie w suchym okresie letnim.

Share.

8 komentarzy

  1. Poczekaj, poczekaj do poniedziałku Marcel Marcyś, Luiza ma Ci jakąś maść ukręcić. W razie czego opatentujemy 😀

  2. Na grudę polecam Maść Mikulicza. Na receptę od lekarza rodzinnego kosztuje ok.10 zł . Rozprawia się z grudą błyskawicznie. Smaruje się strupki i skórę naokoło.BEZ ZRYWANIA! Jakieś trzy dni i po sprawie. Do lekarza zabrać odpisany z wujka googla skład bo większość nie ma inf.o tej maści.

  3. Proponuję Keratex Mud Powder to idealna rozwiązanie dla końskich nogi narazonych na działanie błota i wody. Konsystencja zasypki, która zawiera naturalny środek dezynfekujący. Posypany na skórę pęcin blokuje wodę.

Leave A Reply