Jednym z laureatów tegorocznych humorystycznych nagród Nobla okazał się węgierski fizyk – Gabor Horvath. W swoich badaniach próbował wyjaśnić, dlaczego do koni maści siwej rzadziej lecą gzy.
Ig Noble to zabawne odpowiedniki prawdziwych nagród przyznawanych przez Komitet Noblowski. Jak wskazują organizatorzy – redakcja czasopisma „Annals of Improbable Research”, laur przyznawany jest naukowcom prowadzącym badania, które „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia” lub są autorami odkryć, które „nie mogą lub nie powinny być powtarzane”.
W tegorocznej edycji konkursu w dziedzinie fizyki nagrodzono węgierskiego fizyka Gabora Horvatha z Uniwersytetu Eotvosa. W swojej analizie wykazał, że konie maści siwej są mniej atakowane przez gzy, gdyż biała sierść odbija niewiele spolaryzowanego światła, które przyciąga owady. Ale to nie wszystkie wnioski płynące z badania – humorystyczne zdaniem komisji konkursowej badania – dowiodły, że to właśnie konie maści ciemnych powinny być bardziej podatne na choroby przenoszone przez owady.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o badaniach tegorocznego laureata koniecznie zajrzyjcie na stronę „Proceeding of the Royal Society B„.
4 komentarze
Akurat siwe przyciągają kleszcze jak magnes 😊
Na podstawie obserwacji (nie badań naukowych) musimy potwierdzić – nasz łaciaty ściąga je rzeczywiście niesamowicie- szczególnie w siwe obszary!
Muchy tez do siwych lgna lepiej jak do pozostalych….
A w naszym siwo-gniadym mikrostadzie to gniade są zżerane żywcem… Dopiero zdesperowane brakiem miejsca w gniadym ogonie kleszcze szukają szczęścia w siwym ogonie. Gzy i meszki nawet zdesperowane upierają się ciąć wyłącznie gniade cielska… 😉