Naukowcy oraz inżynierowie z kanadyjskiego Uniwersytetu w Saskatchewan opracowali nowoczesny i zrobotyzowany system podnoszenia dla koni po urazach kończyn. Zdaniem pomysłodawczyni rozwiązania dr Julii Mintgomery – opracowany wyciąg ułatwi rehabilitację koni zmagających się z ostrymi urazami układu mięśniowo-szkieletowego.

Innowacyjny system przetestowano w klinice Western College of Veterinary Medicine (WCVM). Technologia to efekt pracy zespołowej nie tylko lekarzy weterynarii, ale również inżynierów oraz specjalistów od biomechaniki. Co ciekawe w prace nad wysięgnikiem zaangażowała się również firma RMD Engineering, która na co dzień opracowuje urządzenia dedykowane pacjentom zmagających się ze stwardnieniem rozsianym. To właśnie niektóre z ludzkich rozwiązań stały się punktem wyjścia dla naukowców.

barbaro rehabilitation, barbaro treatment, equine rehabilitation, horse boken bone, broken leg horse, western college of veterinary medicine, wcvm
Foto: Christina Weese / University of Saskatchewan (U of S)

Członkowie zespołu badawczego za cel postawili sobie stworzenie wysięgnika, który pozwoliłby koniowi na odciążenie kończyny po urazie (np. złamaniu) oraz ograniczenie ryzyka ochwatu. Równolegle za cel postawili sobie zapewnienie koniowi mobilności. Jak zapewniają twórcy wysięgnika – system wind pozwala na dynamiczne rozprowadzanie całej masy końskiego ciała i jednocześnie umożliwia mu poruszanie się – tak by ograniczyć atrofię mięśni i pozwolić na kontrolowaną rehabilitację zwierzęcia. Ale to nie wszystko! Rozwiązanie pozwala również ograniczyć problem nacisku na klatkę piersiową oraz brzuch, jaki pojawiał się dotychczas w przypadku konwencjonalnych wysięgników. Testowane w uczelni rozwiązanie istotnie wpłynęło na zmniejszenie liczby odleżyn oraz nadmiernego ucisku wywieranego na płuca i narządy w obrębie jamy brzusznej.

 

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply