Na łamach czasopisma „Animal Science Journal” ukazała się publikacja badań polskich naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Sprawdzili oni, jak temperatura oraz wilgotność powietrza wpływają u koni na chęć współpracy z jeźdźcem.

Głównym celem badania była ocena i wyłonienie czynników atmosferycznych (w tym również ich wartości) zakłócających prawidłowe zachowanie czynników fizjologicznych końskich organizmów. W tym celu grupę 16 wałachów rasy angloarabskiej monitorowano od 1 czerwca do 1 września. Każdy z nich użytkowany był wierzchowo codziennie w godzinach 9-10, a badacze wykonywali dokonywali codziennych pomiarów tętna, temperatury ciała oraz częstości oddechów. Każdy z koni był badany o godz. 8 rano (czyli przed rozpoczęciem wysiłku oraz przygotowań do treningu), a także o godz. 10.05 – kiedy to pomiar dokonywany był tuż po wysiłku.

Jednocześnie naukowcy monitorowali parametry pogodowe tj. temperaturę powietrza, względną wilgotność powietrza, prędkość wiatru oraz wysokość ciśnienia atmosferycznego. Dane te zestawiono i oceniono pod kątem niekorzystnych zmian w zachowaniu koni.

Do jakiej konkluzji doszli badacze?

Okazało się, że zdecydowanie gorzej parametry życiowe wypadały, gdy temperatura powietrza przekraczała 26 stopni, a prędkość wzrastała ponad 5,5 m/s. Naukowcy odnotowali w takich warunkach atmosferycznych nie tylko pogorszenie parametrów życiowych, ale również obniżenie nastroju oraz chęci do współpracy. Formułując wnioski ze swoich badań lubelscy uczeni podkreślili, że parametry takie jak puls czy temperatura mogą być bardziej czułymi wskaźnikami pokazującymi reakcję konia na panującą aurę.

 

Źródło: Anim Sci J. 2015 Jul;86(7):721-8. doi: 10.1111/asj.12343. Epub 2014 Dec 9.

Share.

Jeden komentarz

  1. Polecam mój najlepszy,wypróbowany sposób na upalne i „muchowe”lato:Konie na pastwisku nocą,praca z koniem 4-5 rano,od 9 konie w stajni a my o 12 do sypialni na drzemkę,dla mnie super!!!!!

Leave A Reply