Masz konia z ataksją i problemami z koordynacją? Być może uczestnictwo w tym projekcie badawczym pozwoli mu poprawić jego koordynację ruchowo wzrokową. Paulina Ferdek – trener niemieckiej metody Dual-Aktivierung – poszukuje 30 koni z problemami neurologicznym, które objęłaby bezpłatnym badaniem.

Niemiecka metoda Dual-Aktivierung dotychczas stosowana była w przypadku rehabilitacji schorzeń m.in. aparatu ruchu oraz problemów metabolicznych. Jak wyjaśnia Paulina Ferdek metoda ta wykorzystuje żółto-niebieskie miękkie belki oraz pachołki, które z uwagi na funkcjonowanie końskiego zmysłu wzroku są najlepiej widziane przez konie.

„Dzięki bodźcom wzrokowym oraz przeszkodom do pokonywania, regularnym zmianom kierunku, trening poprawia koordynacje ruchowo-wzrokową. Konie wykorzystując oczy i kierują swą uwagę na bodźce pomagają swojemu mózgowi zrozumieć, gdzie ciało znajduje się w przestrzeni”- wyjaśnia Paulina Ferdek.

Trening wykonywany jest w ściśle określonym systemie czasowym, wymaga od konia maksymalnej koncentracji. Dodatkowo poprzez zmiany kierunku stymulowaniu podlegają równomiernie obie gałki oczne, dzięki czemu poprawie ulega aktywność mózgu oraz wzajemna praca obu półkul mózgowych, które u koni wykazują słabą koordynację.

„Pokonywanie przeszkód wymaga od konia precyzji ruchów i wspomaga szczególnie świadomość zadnich nóg. Metoda w świetne rezultaty w rehabilitacji różnych schorzeń, aparatu ruchu, chorób metabolicznych itp. Była również stosowana dla koni ze schorzeniami neurologicznymi, ale dotychczas nie było to przedmiotem pogłębionych prac badawczych”- wskazuje pomysłodawczyni badania.

Poszukiwany, poszukiwana…

Prowadzone na terenie Polski projekt badawczy zakłada zaproszenie do współpracy 30 koni z ataksją oraz ich właścicieli z południa Polski (preferowane są województwa śląskie, małopolskie, opolskie oraz dolnośląskie). „Osoba chcąca uczestniczyć w projekcie musi trenować ze koniem przez trzy kolejne miesiące (początkowo min. 3x w tygodniu) według moich zaleceń. Raz na miesiąc obywałyby się również spotykanie, których celem byłoby omówienia postępów lub też ich braku u każdego z koni”- wskazuje Paulina Ferdek.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z autorką badania przez stronę Paulina Ferdek- trening Dual Aktivierung.

 

Czytaj również >>>>

WYWIAD: Syndrom Wobblera u koni – rozpoznanie, diagnostyka, terapia

 

 

Share.

Leave A Reply