Masz wątpliwości dotyczące gramatury derki Twojego wierzchowca? Chcesz wsłuchać się w jego potrzeby? Naukowcy z Norweskiego Instytutu Weterynaryjnego dowiedli, że poprzez właściwy i konsekwentny trening Twój koń sam wskaże, w której z proponowanych derek jest mu komfortowo. Najnowsze badania na ten temat opublikowano właśnie w czasopiśmie „Applied Animal Behaviour Science„.

W toku ewolucji oraz procesu udomowienia konie i ludzie wypracowali swój własny język pozwalający im na wspólną komunikację. Najnowsze doniesienia naukowe – po raz kolejny zweryfikowały umiejętności naszych czworonożnych przyjaciół i wskazały, że po umiejętnie przeprowadzonym procesie uczenia konie są w stanie celnie manifestować swoje potrzeby – również te związane z ich komfortem termicznym.

W badaniu norweskich naukowców wykorzystano 23 konie różnych ras (13 zimnokrwistych oraz 10 gorącokrwistych) w wieku od 3 do 16 lat. Każdy z wierzchowców przed przystąpieniem do badania przeszedł blisko 2-tygodniowy trening, podczas którego za pomocą pozytywnego bodźcowania był uczony manifestowania swoich potrzeb w zakresie zmiany derek. W tym celu naukowcy wykorzystali system tablic z symbolami (ryc.1), dzięki którym konie decydowały o zdjęciu, założeniu lub pozostawieniu derki na miejscu.

tablice
Ryc. 1 Tablica z poziomym symbolem oznaczała „załóż derkę”, środkowa pusta „nic nie zmieniaj” natomiast z symbolem pionowym „zdejmij derkę”.

wybory

Pod zakończeniu sesji treningowych naukowcy sprawdzali w praktyce umiejętność koni związaną z manifestowaniem swoich „derkowych” potrzeb w różnorodnych warunkach pogodowych – przy pogodzie słonecznej i temperaturze oscylującej w granicach 20-23 st.C, jak również w mniej sprzyjających warunkach – m.in. temp. 6 st.C z deszczem i wiatrem wartości 14 m/s oraz w temp. 9 st.C z deszczem i wiatrem o wartości 5 m/s. Każdy z koni dokładnie wskazał na potrzebę założenia derki przy pogodzie niesprzyjającej (mokro i zimno), natomiast nie był zainteresowany derkowaniem przy ładnej pogodzie. Co ciekawe naukowcy zwrócili uwagę na tempo uczenia się koni – zdecydowanie bystrzejsze w norweskiej próbie okazały się konie zimnokrwiste, które w praktyce znacznie szybciej nauczyły się systemu symboli.

Badacze podkreślają, że przeprowadzony eksperyment pokazuje, że konie nie tylko świetnie poradziły sobie ze zrozumieniem konsekwencji swoich wyborów, ale przede wszystkim zapamiętały możliwość manifestowania swoich potrzeb.

 

Źródło: Applied Animal Behaviour Science DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.applanim.2016.07.014

Share.

4 komentarze

  1. kto płaci za ten artykuł ? producent derek ? potrzebne są jedynie koniom statujacym które są strzyżone…pozostałym zrobią krzywdę…widzieliście w naturze konia przykrywającego się derką??? idiotyzm!!!

  2. Przypomina mi to konia Hansa, który rzekomo umial liczyć. Konie umieją czytać naszą mowę ciała i to którą tabliczkę wskazywały było zapewne dyktowane nieświadomie przez ludzi prowadzących eksperyment.

Leave A Reply