Najnowsze badania włoskich naukowców wskazują, że konie są mądrzejsze niż wskazywały dotychczasowe analizy. Okazuje się, że nasi czterokopytni towarzysze nie tylko świetnie odczytują nasze zachowanie, ale również są zdolne do wykorzystywania doświadczeń z przeszłości w celu realizacji prostych zadań.Zrealizowane dotychczas badania sugerowały, że konie korzystają w głównej mierze z pamięci krótkotrwałej i niezwykle rzadko (w sytuacjach ekstremalnie traumatycznych) korzystały z pamięci długotrwałej. Okazuje się jednak, że nasi czteronożni partnerzy w przypadku żerowania potrafią sięgnąć do doświadczeń z przeszłości. We włoskich badania konie wykazały bowiem zdolność nie tylko do odczytywania ludzkich działań, ale również modyfikowania swoich zachowań w oparciu o własne doświadczenia.

W badaniach uczestniczyły 24 dorosłe konie, które nauczono poszukiwania kawałków marchewek pod odwróconymi do góry dnem wiadrami. W pierwszym eksperymencie konie podzielono na dwie równe grupy- pierwsza z nich była świadkiem umieszczenia smakołyków i  szukała ich pod trzema wiaderkami po 10 sekundach od ich ukrycia i opuszczenia przez opiekunów terenu, na jakim je zlokalizowano. Natomiast druga grupa musiała znajdować ukryte marchewki na własną rękę bez dodatkowych informacji, pod którym wiaderkiem zostały one ukryte. Okazało się, że konie widzące ukrywanie marchewek już przy pierwszej próbie wybierały właściwe wiaderko w przeciwieństwie do grupy zmuszonej do poszukiwań metodą 'prób i błędów’.

W kolejnym badaniu naukowcy wykorzystując te same konie sprawdzali jak radzą sobie w samodzielnym poszukiwaniu ukrytych marchewek. Okazało się , że te z pierwszej grupy (podglądającej w pierwszej próbie opiekunów) miały tendencję do podchodzenia do tych samych wiaderek, pod którymi w pierwszej próbie znalazły smakołyki.

Na podstawie wyników badacze stwierdzili, że konie w drugiej próbie przypominały sobie nie tylko miejsce ukrycia smakołyków, ale również wykazały zrozumienie znaczenia osoby znajdującej się w pobliży docelowego miejsca (wiaderka z marchewką). Na tej podstawie podejmowały one decyzje o strategii 'przetrwania’ i nabywały umiejętności niezbędnych w ich mniemaniu do przeżycia.

W ocenie dr Paolo Baragli z Uniwersytetu w Pizie, to pierwsze tego typu badanie wskazujące, że konie są w stanie dokonywać wyboru na podstawie informacji uzyskanych przez bodźce środowiskowe, a następnie zmieniają strategię zachowań na bazie już nabytych doświadczeń, które pozwalają im na lepsze rozwiązanie tego samego problemu. Pełne wyniki badań opublikowano na łamach  czasopisma Applied Animal Behaviour Science.

Źródło: Following human-given cues or not? Horses (Equus caballus) get smarter and change strategy in a delayed three choice task DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.applanim.2015.02.017

Share.

3 komentarze

  1. ale fenomenalne odkrycie :-))) wystarczy posiedzieć w stajni , popatrzeć uważnie co robią i samo sie nasuwa, ze głupie to one na pewno nie sa, I,że inteligencje maja zróznicowana tak samo jak ludzie, Zawsze wystepuja wzajemne interakcje, Przecież nawet starzy trenerzy mówili – dla dziecka koń profesor- żeby je uczył. Ale na pewno warto o tym przypominać, – zapomnalskim 😉

  2. Oczywiście! Faktem jest, że naukowcy muszą mieć „czarno na białym” rzeczowe dowody na czasem wydawałoby się „oczywiste- oczywistości”

  3. Znam takiego jednego najinteligentniejszego z wielu wcześniejszych. Dosłownie „kombinuje jak koń pod górkę” 🙂

Leave A Reply