Podkowiaki pokryte miedzią uchronią ściany końskich kopyt od bakterii. Holenderska firma Royal Kerckhaert Horseshoe Factory – specjalizująca się w produkcji podków oraz sprzętu kowalskiego zdecydowała się na wprowadzenie na rynek rozwiązań wykorzystujących miedź przeciwustrojową Cu+.
Holenderska firma zdecydowała się na zastosowanie tego materiału do pokrycia najbardziej popularnych swoich podkowiaków – modelu Liberty. Zdaniem twórców miedź wykorzystana w gwoździu gwarantuje ograniczenie ryzyka wejścia w otwór drobnoustrojów mogących doprowadzić do niekorzystnych procesów w ścianie kopyta i późniejszych jej pęknięć.

Grafika: Royal Kerckhaert Horseshoe Factory
Dotychczas zastosowanie tzw. miedzi przeciwustrojowej potwierdzono w … szpitalach oraz innych placówkach ochrony zdrowia. Co ciekawe materiał ten jest jedynym materiałem powierzchniowy, o skuteczności potwierdzonej przez rejestr Amerykańskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska. W literaturze naukowej udało się dotychczas potwierdzić zwalczanie ponad 99,9% bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych w przeciągu 2 godzin od kontaktu z powierzchniami pokrytymi stopem metalu.
Foto: Archiwum
Efektywność miedzi w zwalczaniu różnych rodzajów bakterii, grzybów i wirusów została potwierdzona w przypadku następujących drobnoustrojów:
- Adenovirus
- Acinetobacter baumannii
- Aspergillus niger
- Candida albicans
- Campylobacter jejuni
- Clostridium difficile
- Enterobacter aerogenes
- Escherichia coli O157:H7
- Helicobacter pylori
- Wirus grypy typu A (H1N1)
- Legionella pneumophilia
- Listeria monocytogenes
- Gronkowiec złocisty oporny na metycylinę
- Poliovirus
- Pseudomonas aeruginosa
- Salmonella enteriditis
- Staphylococcus aureus
- Tubercle bacillus
- Enterokoki oporne na działanie wankomycyny
1 komentarz
Sie sprawdzi,sie zobaczy czy to złoty środek😕