Brak wystarczających relacji stadnych, niewystarczająca ilość ruchu w połączeniu ze stałym pobieraniem dużych porcji pokarmu, a także ograniczona możliwość obserwacji otoczenia i możliwości zabawy- to główne czynniki wpływające na powstawanie problemu obgryzania drewnianych elementów stajni i wybiegów, a także łykawości.Co kryje się za tym końskim nałogiem? Jak wskazują badacze z niemieckiego ośrodka badawczego (Veterinary Clinic Wahlstedt) obgryzanie i łykawość związane są m.in. z … rozładowywaniem stresu i frustracji. W swojej analizie weterynarze porównali poziom hormonów we krwi i doszli do wniosku, że konie gryzące drewniane elementy miały trzykrotnie wyższe poziomy podstawowych beta-endorfin, niż konie nie obgryzające, i jednocześnie w czasie gryzienia obniżały wychwyt zwrotny serotoniny- co wpływało na ich nastrój i miało działanie ‘antydepresyjne’.

Większe ryzyko kolki

Niestety okazuje się, że konie lubujące się w obgryzaniu drewnianych elementów oraz łykaniu mogą mieć istotnie wyższe ryzyko zapadnięcia na kolkę. Naukowcy przeanalizowali dane 367 koni, u których odnotowano jeden lub więcej epizodów kolkowych. Łącznie weterynarzom zgłoszono 672 kolek- 13 z nich wymagało interwencji chirurgicznej, z czego jeden koń był operowany dwukrotnie. Okazało się, że w grupie koni obgryzających elementy drewniane ryzyko wystąpienia kolki było zdecydowanie wyższe, niż u koni nie przejawiających tego typu zachowań.

W ocenie badaczy zależność ta miała kilka związków przyczynowo-skutkowych. Konie kolkowały bowiem zdecydowanie częściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy więcej czasu spędzały w stajni lub w czasie padokowania były dzielone na mniejsze grupy. Dodatkowo w większości przypadków dostępne dla nich kwatery były nie tylko mniejsze, ale również ogrodzone za pomocą drewnianych słupków i desek, które niezwykle łatwo ‘poddawały’ się końskim zębom.

Źródło:
Equine Vet J Suppl. 1998 Nov;(27):21-7. Physiological correlates associated with cribbing behaviour in horses: changes in thermal threshold, heart rate, plasma beta-endorphin and serotonin.

BMC Vet Res. 2014;10 Suppl 1:S3. doi: 10.1186/1746-6148-10-S1-S3. Epub 2014 Jul 7.
Prevalence of and risk factors for colic in horses that display crib-biting behaviour.

Foto: Flickr (CC BY 2.0) jdj150

Share.

Leave A Reply