Polscy jeźdźcy bardzo słabo dbają o swoje plecy wynika z badania przeprowadzonego przez lekarzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. 

W publikacji, jaka ujrzała światło dzienne w listopadzie tego roku, trójka badaczy na celownik wzięła problemy jeźdźców z mobilnością kręgosłupa i wynikające z niej stany bólowe. Do analizy wzięto 70 jeźdźców – aż 50 z nich uprawiało jeździectwo zawodowo (profesjonalnie), natomiast kolejnych 20 – rekreacyjnie. Zebrana grupa pacjentów przeszła przez testy funkcjonalne, które miały na celu określenie zakresu ruchu kręgosłupa, a także weryfikowano u nich intensywność wysiłku fizycznego oraz występujące dolegliwości bólowe w obrębie pleców.

Niestety wyniki analiz wykazały istotną różnicę w mobilności kręgosłupa u osób jeżdżących zawodowo w stosunku do osób jeżdżących rekreacyjnie. Jeźdźcy uprawiający sport profesjonalnie mieli zdecydowanie większe ograniczenia w mobilności kręgosłupa. Co ciekawe – tylko co piąty jeździec uprawiający sport(20 proc.) i co czwarty jeżdżący rekreacyjnie (25 proc.) doświadczał problemów bólowych w obrębie kręgosłupa.

W kontekście badań warto przypomnieć fragment wywiadu z Ewą Mizgałą-Pręcikowską, fizjoterapeutką, trenerem personalnym, autorką i właścicielką strony ukierunkowanej na trening dla jeźdźców ŚwiadomyDosiad.pl, jaki opublikowaliśmy 20 listopada 2015 roku:

„To o co powinniśmy dbać od najmłodszych lat to elastyczność naszego kręgosłupa- czy to w pozycji siedzącej czy stojącej. Dla osób jeżdżących to klucz do stabilizacji i amortyzacji. Jeśli dopuścimy w nim do powstawania usztywnień, pogłębionych kifoz czy lordoz , wówczas zaburzeniu ulegnie jego funkcja amortyzująca i może dochodzić do reakcji bólowych. Każdy ból powinien być przez nas odbierany, jako niepokojący sygnał ze strony organizmu i powinien skłonić nas do konsultacji ze specjalistą. Musimy mieć świadomość, że ból kręgosłupa będzie indukował problemy w innych obszarach naszego ciała, dla przykładu splot unerwienia w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa zarządza przewodnictwem do mięśni kończyn dolnych. Jeśli zatem u jeźdźca zaczną się nawracające kłopoty z odcinkiem lędźwiowym, wówczas może dochodzić do gorszego bodźcowania lub słabszej siły mięśniowe w jego nogach.

Dlatego też zachęcam każdego jeźdźca rozpoczynającego przygodę z końmi do tego by skonsultował się z fizjoterapeutą, który oceni m.in. skróty kończyn, symetrię ciała, krzywizny kręgosłupa, siłę mięśni, mobilność stawów oraz inne problemy drzemiące w naszym ciele (czy są one funkcjonalne czy wrodzone- związane z budową anatomiczną naszego ciała). Musimy mieć również świadomość tego, że często blokady wynikające z ograniczeń naszego ciała będą się przekładały na blokadę psychiczną, która może być źródłem wielu frustracji”.

Ból pleców jeźdźca (a także jego wierzchowca) to, w świetle najnowszych doniesień medycznych z Animal Health Trust Centre for Equine Studies, efekt źle dopasowanego siodła.

 

Źródło:Pol Merkur Lekarski. 2015 Nov;39(233):297-304. Publikacja redagowana była z pracy magisterskiej mgr Barbary Koczy „Wpływ systematycznego treningu jeźdźców na zakres ruchomości kręgosłupa ocenianego u ujeżdżeniowców i skoczków”.

 

 

Share.

2 komentarze

  1. Zachecam do dbalosci o profilaktyke wszystkich jezdzcow i polecam cwiczenia przygotowane na stronie swiadomydosiad.pl

Leave A Reply