Czy zastanawiałeś się kiedyś, która z metod chłodzenia końskich nóg jest najbardziej efektywna? Odpowiedź przynoszą australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Queensland.

W opublikowanej na łamach prestiżowego czasopisma Equine Veterinary Journal pracy podjęli się porównania kilku popularnych metod chodzenia końskich nóg. Głównym celem – jaki postawili sobie badacze – było uzyskanie stałego obniżenia temperatury kopyt u koni zagrożonych ochwatem lub przejawiających jego pierwsze symptomy.

W eksperymencie wykorzystano kilka metod chłodzenia m.in. bazujące na okładach z lodu (suchych i mokrych), butach wypełnianych wodą lub wodą z lodem, okładach z wykorzystaniem specjalnych ochraniaczy namaczanych w wodzie, a także metodę z wykorzystującą popularne na zachodzie urządzenia Game Ready (jego działanie opiera się na aktywnej kompresji i pętli oddawania ciepła).
W badaniu uczestniczyły 4 konie, u których pomiary dokonywano przez kolejne 8 godzin z 72 godzinnymi przerwami. Aby oceniać efekty metody naukowcy mierzyli temperaturę chłodzonej powierzchni ścian kopyta i porównywali ją z temperaturą kopyta niechłodzonego.

Okazało się, że najniższa medianę temperatur uzyskiwaną w ciągu 2-8 godzin od rozpoczęcia chłodzenia otrzymano w przypadku butów z kompresami z lodu lub poprzez zanurzenie kopyt aż po kości śródręcza w wodzie. Średnie temperatury uzyskiwane na powierzchni kopyt wyniosły 5,2 stopni Celsjusza w przypadku zanurzenia w wodzie i 2,7 st.C w przypadku zanurzenia w lodzie. Dostępne komercyjnie kompresy z suchego lodu obniżały temperaturę kończyn zaledwie do temperatury 21,5 st.C. Niską temperaturę osiągnięto natomiast w przypadku wykorzystania ochraniaczy, przez które stale przepływała woda- z ich pomocą temperatura kopyt została obniżona do wartości 5,4 st.C.

Naukowcy podkreślili również, że w przypadku urządzenia Game Ready jego wykorzystanie nie przyniosło wymiernych efektów.

Źródło: Equine Vet J. 2014 Nov 11. doi: 10.1111/evj.12384.A comparison of seven methods for continuous therapeutic cooling of the equine digit.

Share.

6 komentarzy

  1. warto też dodać, na który typ ochwatu stałe ochłodzenie kopyt pomaga. No i jeszcze by pomogło i odwróciło skutki to trzeba chłodzić 48-72 h ciągle.

  2. Paulina, po cięższym treningu 'buty’ z zimną wodę. Po wszystkich innych – solidne opłukanie zimną wodą. I zawsze po treningu sprawdzamy nogi, dotykamy przy okazji mycia, czy ścięgna są ok itp…

Leave A Reply