Najnowsze wyniki analiz wskazują, że u koni startujących w silnie obciążających organizm dyscyplinach np. w WKKW czy rajdach długodystansowych, warto wykonywać dynamiczne badanie EKG oraz badanie echokardiograficzne, które wskaże ewentualne zaburzenia rytmu serca. Zdaniem grupy naukowców działającej przy Amerykańskiej Organizacji WKKW (United States Eventing Association, USEA) taka przeprowadzona ocena zdrowia konia pozwoli na uniknięcie przykrych w skutkach wypadków, urazów czy wręcz nagłych zgonów w trakcie zwiększonego wysiłku konia.

Opublikowane na początku sierpnia wyniki oparto na grupie jeźdźców-ochotników oraz ich 124 koni. U każdego z wierzchowców za pomocą powierzchniowych elektrod rejestrowano dane pozwalające na monitorowanie zachowania się serca podczas próby terenowej rozgrywanej na różnych poziomach trudności od LL po 3-gwiazdkowe zawody rozgrywane w kilku stanach USA. Spośród 124 nagrań – 75 miało dostatecznie wysoką jakość i pozwalało na interpretację wyników – pozostałe 15 znajdowało się na granicy interpretacji, a 34 przypadkach wyników nie udało się naukowcom ocenić. Spośród interpretowanych danych nieco ponad połowa – 52 proc. – pochodziła od koni z klas niższych, natomiast pozostałe 48 proc. od koni konkurujących powyżej 1*.

Wstępna analiza nie ujawniła u koni poważnych zaburzeń rytmu serca, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ich zdrowia w trakcie zmagań sportowych. U części koni stwierdzono natomiast drobną arytmię, która w ocenie lekarzy weterynarii nie zagrażała bezpieczeństwu koni, ale z drugiej strony nieznane było jej znaczenie kliniczne i wpływ na wydajność sportowca. Naukowcy zdecydowali się, że w przypadku tej wąskiej grupy koni zostaną przeprowadzone pogłębione analizy pozwalające na rewizję tej oceny.

Jakie zalecenia przedstawiła grupa weterynaryjna działająca przy USEA?

Zdaniem lekarzy każdy z koni rozpoczynających trening i starty w WKKW powinien mieć wykonane badanie kliniczne obejmujące osłuchanie serca, ocenę rytmu oraz ewentualnych szmerów. W przypadku, gdyż lekarz stwierdzi szmery lub nieprawidłowy rytm, konia powinien ocenić specjalista w dziedzinie kardiologii. Badanie pogłębione powinno obejmować m.in. EKG, rejestrację aktywności serca oraz badanie echokardiograficzne (USG serca).  W wybranych przypadkach konieczny okazać się może badanie EKG w warunkach obciążenia.

Ku przestrodze – zdrowie ponad wszystko!

Zespół naukowców opublikował również ciekawy opis przypadku, gdzie dzięki profilaktycznym badaniom kardiologicznym zawodniczka WKKW – Allison Springer – zdecydowała o wycofaniu z dalszej kariery sportowej swojego utytułowanego konia -Artura. U tego 18-letniego, irlandzkiego kasztana zdiagnozowano w trakcie badania wysiłkowego poważną arytmię serca, która w ocenie lekarzy istotnie zagrażała jego bezpieczeństwu podczas dużego obciążenia. W kwietniu tego roku zawodniczka podjęła dojrzałą decyzję o wycofaniu Artura u szczytu jego kariery wskazując, że nie zamierza ryzykować jego zdrowia i dobrego samopoczucia dla kolejnych wyników w zawodach WKKW.

Ta decyzja zasługuje na ogromny szacunek – zobaczcie ostatni przejazd tej pary podczas trzygwiazdkowych zawodów Rolex Kentucky.

Źródło: USEA

 

Share.

Leave A Reply