Zakończony dziś finał  Pucharu Świata w skokach przez przeszkody  przyniósł nie tylko sportowe emocje. W trakcie tegorocznych zmagań w Goeteborgu na parkurze dano się wykazać również młodym naukowcom, którzy skonstruowali specjalną przeszkodę mierzącą parametry końskiego skoku.

Ośmioro studentów uczących się na szwedzkim Chalmers University of Technology stworzyło specjalną „inteligentną” przeszkodę. Kluczowym elementem stacjonaty były czujniki mierzące odległość pomiędzy najwyższym drągiem a kopytami skaczącego go konia. Co warto podkreślić testowany na zawodach model 'zaniedbywał’ sygnały wysyłane przez ogon- tak więc zastosowane w niej czujniki rejestrowały wyłącznie parametry związane z przemieszczaniem się kopyt.

W trakcie rozgrywanego konkursu widzowie mogli 'śledzić’ parametry lotu nad przeszkodą sygnowaną nazwą szwedzkiej uczelni. Natomiast sami jej twórcy mieli możliwość sprawdzenia 'w boju’, czy transmisja danych ze stacjonaty nie koliduje z innymi technologiami wykorzystywanymi w trakcie zawodów.

Młodzi naukowcy przekonują, że ich wynalazek może pomóc w optymalizacji końskiego treningu.

Share.

Leave A Reply