Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak konie odczuwają temperaturę i czy każdemu robi różnicę to, w jakich warunkach termicznych przebywa na świeżym powietrzu? Odpowiedź na to pytanie przynoszą najnowsze wyniki obserwacji naukowców z Norweskiego Instytutu Weterynarii.

Ślepe podążanie za trendami i modami może nie mieć właściwego przełożenia na wierzchowce.  Groźną dla naszego konia może być sytuacja, w której bez większej refleksji i nieadekwatnie do warunków zaczniemy go derkować lub z powodów atmosferycznych zaczniemy mu reglamentować pobyt na padoku.

Norwescy badacze dokonali analizy behawioralnej i  oceny preferencji 22 dorosłych koni, które w trakcie różnorodnych warunków termicznych mogły korzystać z przygotowanych dwóch form schronienia – ogrzewanego boksu lub wiaty. W trakcie długookresowej obserwacji konie wystawione były na różnorodne warunki atmosferyczne, które zawsze podlegały odnotowaniu.

Wyniki badań wskazały, że w czasie dni pochmurnych oraz deszczowych konie ponad 50 proc. czasu spędzały poza schronieniami, w porównaniu do 88 proc. spędzanych na świeżym, powietrzy w czasie dni pogodnych. Oczywistą obserwacją był fakt, iż w dni z opadami konie chętniej decydowały się na spędzanie czasu w pomieszczeniach ogrzewanych. Końska decyzja o wyborze miejsca przebywania była także skorelowana ze stopniem zarośnięcia i jakością okrywy włosowej. W swoim doświadczeniu naukowcy stwierdzili także, że  zdecydowanie bardziej odpornymi na gorsze warunki atmosferyczne były małe konie ras zimnokrwistych (w gorsze dni spędzały aż 80 proc. czasu poza schronieniem), w przeciwieństwie do drobnych koni gorącokrwistych, które na padoku przebywały zaledwie 34 proc. czasu.

Badanie norweskich naukowców to kolejne potwierdzenie dla teorii, że do każdego konia warto podchodzić indywidualnie. Pamiętajmy zatem, aby – rozpoczynając sezon na derkowanie – za każdym razem rozważnie dobierać gramaturę derek do warunków atmosferycznych i … preferencji naszych koni.

 

Źródło: „Preference for shelter and additional heat in horses exposed to Nordic winter conditions”, Equine Vet J. 2015 Oct 28. doi: 10.1111/evj.12522.

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply