Kontynuujemy temat roślin, które na końskich padokach znaleźć się nie powinny.

Rdest ostrogorzki to roślina, która dziko występuje w obrębie Europie (w Polsce powszechny), Azji, Afryce Północnej oraz Australii. Preferuje gleby bogate w azot (jest rośliną wskaźnikową). Dobrą wiadomością dla właścicieli koni jest fakt, iż zawarte w nim flawonoidy nadają mu gorzko-pieprzny smak – co sprawia, że konie powinny go raczej unikać. W małych ilościach ma właściwości lecznicze (działa przeciwkrwotocznie, moczopędnie i przeciwzapalnie), niestety w dużych ilościach jest dla koni trujący.   

Foto: „Persicaria maculosa ENBLA08” di Enrico Blasutto – Opera propria CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

 

Manna mielec to bylina z rodziny wiechlinowatych. Preferuje stanowiska wilgotne, łąki zalewowe, brzegi cieków oraz zbiorników wodnych. Jako roślina łąkowa nie powinna być skarmiana na świeżo, gdyż zawiera cyjanogenny glikozyd. W gospodarstwach rolnych zazwyczaj wykorzystywana po zbiorze jako ściółka- gdyż po wysuszeniu traci właściwości trujące.

Foto: Rasbak
Foto: „Liesgras planten Glyceria maxima” Rasbak – Eget arbejde. Licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

 

Skrzyp błotny najbardziej trujący przedstawiciel skrzypowatych. Preferuje środowiska wilgotne- podmokłe łąki, rowy, brzegi cieków wodnych, szuwary. W Polsce występuje od nizin, aż po niskie stanowiska górskie.

Spośród zwierząt gospodarskich najbardziej wrażliwymi na jego działanie są niestety konie. Skrzyp błotny zawiera takie substancje jak- palustryna, palustrydyna, kwas palmitynowy oraz akonitowy. Może powodować przewlekłe biegunki i postępujące wychudzenie. U koni charakterystycznym objawem zatrucia jest paraliż tylnych kończyn.

 

Foto: „Equisetum-arvense-vegetative” Sten Porse. Licencja CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

 

 

Stulicha psia to trujący przedstawiciel rodziny kapustowatych. Preferuje stanowiska ruderalne na glebach piaszczystych, kamienistych i suchych. Zawiera glikozydowe związki siarkowocyjanowe. W Polsce powszechna na całym terenie.

Foto: By Javier martin Public domain or Public domain, via Wikimedia Commons

 

 

Gwiazdnica trawiasta to pospolita roślina żyznych łąk i pastwisk. Ze względu na obecne w niej saponiny– powodujące hemolizę erytrocytów- jest rośliną silnie trującą dla koni. Może powodować biegunki,a także porażenie mięśni a w skrajnym przypadkach zgon. Jednym z objawów zatrucia jest sztywność chodu.

Foto: By Pleple2000 (Own work) CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0, via Wikimedia Commons

 

Jasnota różowa pospolita roślina porastająca stanowiska ruderalne- ugory, przydroża oraz ścierniska. Zawiera związki irydoidowe oraz saponiny. Najsilniejsze właściwości trujące wykazuje w Australii, gdzie konie po spożyciu doznają porażenia zakończeń nerwowych w mięśniach poprzecznie prążkowanych objawiające się drżeniem i bolesnością mięśni oraz silnym oszołomieniem. Często konie po zatruciu kładą się na boku, aż do momentu ustąpienia zatrucia- co następuje po kilku godzinach.

 

Foto: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

 

Pokrzyk wilcza jagoda to roślina, której każdy element jest trujący – najsilniejsza koncentracja  korzenie oraz owoce. Zawarte w nim alkaloidy powodują porażenie układu nerwowego (szczególnie współczulnego)- działa narkotycznie i prowadzi do porażenia ośrodka oddechowego. Dobrą wiadomością jest fakt, że W Polsce pokrzyk wilcza jagoda jest rośliną rzadką i występujące głównie na południu.

 

 

Foto: peganum (CC BY-SA 2.0)

Czytaj również:  Niepożądani lokatorzy końskich padoków: rośliny zielne i byliny (cz.I)

 

Marta Markiewicz

O autorce: z wykształcenia biolog środowiskowy, z zawodu dziennikarz medyczny, absolwentka Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, specjalizację realizowała w Zakładzie Ekologii w Instytucie Zoologii Wydziału Biologii UW,  pomysłodawczyni i założycielka „Konia Zdrowego Jak”, a na co dzień dumna właścicielka 26-letniego wielkopolskiego Gniewka
Share.

Leave A Reply