Zespół belgijskich kardiologów pod wodzą prof. Gunthera van Loon’a z sukcesem przeprowadzili pierwszy zabieg ablacji serca u konia. Pacjentem był norweski ogier startujący dotychczas w konkurencji skoków przez przeszkody, u którego wykryto poważną arytmię serca. 

Ablacja serca to inwazyjna metoda terapii, szeroko stosowana w medycynie ludzkiej w przypadku pacjentów cierpiących na arytmię. Polega ona znalezieniu miejsca, w którym dochodzi do częstoskurczu a następnie usunięcia tego obszaru z mięśnia sercowego za pośrednictwem specjalnie podgrzewanej elektrody. Dzięki temu lekarz przeprowadzający zabieg 'wypala’ ognisko nieprawidłowej pracy serca.

Nowa forma leczenia arytmii u koni

W przypadku koni – leczenie arytmii dotychczas ograniczało się wyłącznie do wczepiania zwierzętom stymulatorów, które pozwalały na spowolnienie akcji serca. Lekarze mogli również zaordynować farmakoterapię lekami przeciwarytmicznymi, a także zaproponować – opracowaną przez ekspertów z Uniwersytetu w Gandawie – metodę leczenia za pomocą elektrowstrząsów. Ta ostatnia procedura pozwalała na wysoki – bo 95 proc. – odsetek skuteczności. Niestety żadna z dotychczas stosowanych metod nie dawała pewności, że problem arytmii u konia nie powróci.

Przełomem okazał się zabieg, jaki pod koniec kwietnia tego roku, przeprowadzili lekarze pod wodzą prof. Gunthera van Loon’a  z Uniwersytetu w Gandawie u norweskiego ogiera skokowego. W pierwszy etapie przeprowadzanego zabiegu u konia dokonano mapowania za pośrednictwem ultradźwięków przedsionków serca, a następnie oceniono wzorce aktywacji elektrofizjologicznej wewnątrz serca.

Pozwoliło to wytypować miejsca nieprawidłowego skurczu i zidentyfikować grupy komórek chorych, które były źródłem arytmii. Za pośrednictwem cewnika ablacyjnego zawierającego elektrodę lekarzom udało się zniszczyć chore komórki i po czterech godzinach od rozpoczęcia zabiegu wznowić właściwą akcję końskiego serca. Pacjent bez problemowo wybudził się z narkozy i zdaniem lekarzy po okresie rehabilitacji będzie mógł wrócić na parkury.

Zdaniem prof. Gunthera van Loon’a zastosowana technika otwiera nowe perspektywy leczenia arytmii u koni i innych dużych zwierząt zmagających się z tą przypadłością.

Arytmia u koni

Problem arytmii u koni najczęściej zaczyna ujawniać dopiero w trakcie obciążeń związanych z wysiłkiem fizycznych (czy to pod siodłem, czy na lonży, czy też w zaprzęgu). Zdaniem lekarzy właściwe rozpoznanie końskiej arytmii jest kluczowe z uwagi zarówno na bezpieczeństwo samego jeźdźca, ale również z uwagi na właściwy dobór obciążeń (wyczynowych) wierzchowców.

Diagnostyka powinna się opierać zarówno o badanie kliniczne i właściwie przeprowadzony wywiad z właścicielem konia/opiekunem, jak również być podparte badaniem echokardiograficznym (EKG) wykonanym w spoczynku i wysiłku.

W przypadku koni wśród patologicznych arytmii eksperci wyróżniają:

  • przedwczesne skurcze przedsionkowe;
  • przedwczesne skurcze komorowe;
  • migotanie komór;
  • migotanie przedsionków;
  • blok przedsionkowo-komorowy.

 

 

Share.

Leave A Reply