Narów łykania to problem, który spędza sen z powiek nie jednemu opiekunowi i właścicielowi. Zdaniem wielu ekspertów powodem powstania tego typu stereotypii jest – z jednej strony ograniczenie ruchu i kontaktów stadnych, natomiast z drugiej zaburzenia żywienia związane ze zmianą proporcji paszy treściwej do objętościowej. W efekcie konie, próbując poradzić sobie z nadkwasotą w żołądku, starają się połykać powietrze. Szukając złotego środka pozwalającego ograniczyć problem łykawości kanadyjsko-włoski zespół naukowców przetestował w boksach koni specjalny dyspenser granulatu.Wyniki obserwacji były niezwykle ciekawe.

Jak wskazali eksperci głównym problemem koni łykawych jest skrócony w stosunku do naturalnego czas pobierania pasz. Główny celem badania naukowców z Uniwersytetu w Milanie i Montrealu była ocena zachowania koni, które miały dostęp w boksie do dyspensera uwalniającego małe ilości granulatu. Do analizy wykorzystano 10 koni zróżnicowanych pod względem wieku (średnia 14 lat) oraz płci. Wierzchowce  podzielono na dwie grupy – kontrolną oraz łykającą. Każdy z koni przed przystąpieniem do właściwej obserwacji został nauczony korzystania z urządzenia (patrz film poniżej).

Naukowcy przez kolejne 15 dni właściwego badania obserwowali i nagrywali zachowanie koni na godzinę przez zadaniem paszy treściwej oraz przez dwie godziny po zjedzonym posiłku. Wyniki ich obserwacji wskazały, że dyspenser nie tylko wydłużył pobieranie posiłku w obu grupach koni, ale również istotnie ograniczył zjawisko łykania (p<0,05). Co ciekawe po usunięciu urządzenia konie wróciły do swojego narowu, a część z nich manifestowała go ze zdecydowanie większym nasileniem. Zdaniem naukowców zastosowanie dyspensera może pomóc w spowolnieniu pobierania pokarmu wysokoenergetycznego przy jednoczesnym ograniczeniu zachowań niepożądanych.

Wyniki badania opublikowano w październikowym wydaniu czasopiśma Veterinary Medicine International.

Jak działa dyspenser? Zobaczcie na filmie!

 

 

Źródło: „Veterinary Medicine International” Vet Med Int. 2016;2016:4698602. Epub 2016 Oct 13.

 

 

Za nadmierną agresją u koni stoi … człowiek

Share.

3 komentarze

  1. Ciekawe – jeden nałóg zastępuje się drugim zamiast ogrodzić kawał pola i puścić konia tam gdzie być powinien choć przez część doby ;/. Aczkolwiek, Twój pomysł Magdalena Mamczarz lepszy – jak wymyślisz to daj cynka, mój kuc też puchnie jak patrzy na siano

Leave A Reply