Nowe rozwiązanie francuskiej firmy Ekico może okazać się prawdziwie rewolucyjne. Jak donosi portal „Horse and Hund” wyniki badań przedstawione podczas Światowego Kongresu Hipiatrycznego w Pekinie wskazują, że ochraniacze pomagają wykrywać kulawiznę na podstawie oceny wydłużenia i obciążenia kończyn piersiowych w obrębie pęcin. Wkrótce twórcy chcą stworzyć również ochraniacze wykrywające kulawiznę kończyn zadnich.

Ochraniacze stworzone przez inżynierów Ekico bazują na czujnikach wykrywających nie tyle co asymetrię chodu, ale wydłużenie i obciążenie w obrębie stawu pęcinowego, do jakiego dochodzi w trakcie ruchu. Czujniki umieszczone w ochraniaczu rejestrują, a następnie analizują kolejnie 15 kroków i na tej podstawie oceniają lokomocję konia.

Dlaczego w obrębie stawu pęcinowego? Zdaniem właścicieli francuskiego start-up’u oraz prof. Roger’a Smith’a z Royal Veterinary College – to właśnie ruch w obrębie stawu pęcinowego jest kluczowy dla uszkodzeń jakie mają miejsce w obrębie tkanek miękkich nadpęcia.

W trakcie kongresu odbywającego się w Pekinie ochraniacze uławiające wykrycie kulawizny budziły spore zainteresowanie lekarzy weterynarii, środowiska akademickiego, a także dystrybutorów sprzęty weterynaryjnego.  Ochraniacze mają być dostępne w sprzedaży od początku 2019 roku, ale pierwsze komercyjne egzemplarze mają trafić do lekarzy weterynarii. Właściciele Ekico – Morgane Gerout-Juban i Stéphane Juban – nie wykluczają, że przygotują również ochraniacze dla właścicieli koni i jeźdźców. W planach start-up chce również przygotować wersję przeznaczoną na kończyny zadnie.

 

Bylibyście zainteresowani takimi ochraniaczami?

Przegrzanie nie sprzyja końskim nogom

Ból … konie tego nie kryją

Share.

Leave A Reply