Zanim uderzysz batem pomyśl dwa razy! Okazuje się bowiem, że konie mogą być wrażliwsze na ból niż to się dotychczas wydawało. Najnowsze doniesienia naukowców z Australii wskazują, że klucz z odpowiedzią leży w naskórku, do którego docierają zakończenia końskich włókien czuciowych.
Autorka badania dr Lidia Tong do analizy wykorzystała specjalną metodę barwienia immunohistochemicznego. Dzięki niej udało się zabarwić zakończenia nerwowe w końskiej i ludzkiej skórze na czerwono (patrz Ryc.1).
Ryc.1 Porównanie obrazów histologicznych skóry konia (po lewej) oraz człowieka (po prawej).
Ryc. 2 Różnice w grubości naskórka pomiędzy końmi (górna grafika) i ludźmi (dolna grafika).
Do jakich wniosków doszli badacze analizując obraz histologiczny skóry pobranej od konia w okolicy lędźwiowej oraz skóry z równoważnej powierzchni na ciele człowieka? Okazuje się, że w przeciwieństwie do ludzi u koni zakończenia nerwowe odpowiedzialne za odbiór bodźców bólowych znajdują się już w naskórku- co wskazuje, że konie mają zdecydowanie mniej komórek skóry leżących pomiędzy źródłem bólu (batem) a wrażliwymi zakończeniami nerwowymi. Co więcej pomimo, że skóra koni jest średnio o około 1 mm grubsza niż u ludzi, konie posiadają wielokrotnie więcej tych włókien czuciowych. „W pewnym sensie można więc twierdzić, że jeśli chodzi o ból, skóra konia jest cieńsza”- przekonuje autorka badania w rozmowie z australijskim portalem Horsetalk.
Dr Lidia Tong przyznaje, że uzyskane wyniki – niezwykle prostej analizy- były zaskakujące również dla niej. Naukowiec zapowiedziała jednocześnie, że zamierza rozszerzyć swe badania i przeprowadzić pełnowymiarowy projekt badawczy.
Czytaj również:
Niedopasowane siodło to ból pleców u koni i jego jeźdźca
5 komentarzy
Ano właśnie!
jak to mój trener mówi, w pracy z koniem dążymy do porozumiewaia się z nimi dzięki sugesti łydka to juz kara… szkoda, że tak mało jeźdźców to rozumie…
Coś dla Tor Wyścigów Konnych Służewiec, gdzie dżokeje często bata nadużywają.
I jak zwykle pokazanie wyścigów z jak najgorszej strony buu… 😛 ja bym tutaj predzej szkółki podala jako przykład gdzie konie leniwe sie traktuje batem bo ktos nie umie łydki porządnie przyłożyć i ruszyc dosiadem 😉
a dlaczego wyscigi mają mieć dobra stronę? stanie w ciemnych stajniach, wychodzenie na dwór tylko na karuzele, wyścig bądx trening… podczas treningów i wyścigów ciągłe baty… Co to za życie dla konia który ponad wszystko powinien biegać i spędzać czas na dworzu?