Dwa obszary w chromosomie 14 są odpowiedzialne za ryzyko rozwoju osteochondrozy – ocenili amerykańscy naukowcy w badaniach na kłusakach amerykańskich. Wynika analiz opublikowano 7 stycznia na łamach czasopisma BMC Genomics„.

Dotykająca młode konie osteochondroza jest poważnym i niestety coraz popularniejszym schorzeniem we współczesnej hodowli koni. Amerykańscy badacze dokonali kompleksowej analizy genetycznej pod kątem loci – tj. obszarów umiejscowienia genów w chromosomie, które – obok czynników środowiskowych (takich jak m.in. karmienie i warunki utrzymywania koni) – rzutują na rozwój śródchrzęstnych zaburzeń kostnienia.

Do badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Stanowym w Minesocie wybrano grupę 182 kłusaków (roczniki 2007, 2009, 2010 oraz 2012) pochodzących z jednej stadniny (na zachodnim wybrzeże USA) – u 70 z nich zdiagnozowano osteochondrozę, natomiast pozostała grupa 112 młodych koni była wolna od schorzenia. Analizę oparto o próbki krwi oraz włosów.

Porównując genom koni chorych oraz zdrowych naukowcy stwierdzili, że najbardziej wiarygodnymi kandydatami do określania ryzyko wystąpienia OCD w kości stępu były loci znajdujące się na 14 chromosomie – chodzi o MAT2B, HMMR, CCNG1 i ARHGAP26. Badacze przyznają, że kolejnym krokiem w analizach będzie teraz określenie, czy znalezione przez nich obszary są ściśle z uwarunkowane rasą (tj. czy dotykają wyłącznie kłusaków amerykańskich), czy może są uniwersalne dla OCD występującej w kościach stępu. Ich zdaniem badanie zaprezentowane na łamach czasopisma „BMC Genomics” oraz równolegle prowadzone badania na kłusakach w Norwegii – są podstawą do dalszych długoterminowych analiz pozwalających na budowę genetycznego modelu ryzyka wystąpienia osteochondrozy.

 

Źródło: BMC Genomics 2016 17:41 DOI: 10.1186/s12864-016-2385-z

Share.

Leave A Reply