Nawet jeden na pięć koni wykorzystywanych w rekreacji ma poważne problemy z nadmierną masą ciała – ostrzegają naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Nottingham. Zdaniem badaczy problem nadwagi i otyłości u koni zaczyna być poważnym problemem zdrowotnym, z którym będzie musiała się zmierzyć współczesna medycyna weterynaryjna.

Badanie ankietowe przeprowadzono na terenie Szkocji, gdzie wytypowano 500 właścicieli posiadających swoje wierzchowce dla własnej przyjemności. Każdy z nich otrzymał kwestionariusz, w którym badacze poprosili o udzielenie odpowiedzi związanych ze sposobem karmienia, utrzymania i użytkowania koni. Dodatkowo w ankiecie poproszono o ocenę stopnia odżywienia swojego wierzchowca.

Do dr Sary Freeman – głównej badaczki – wróciło w sumie 160 wypełnionych ankiet. Uzyskane w nich wyniki pozwoliły stwierdzić, że aż co piąty koń z badanej populacji miał w ocenie właściciela problemy ze zbyt wysoką masą ciała. Co ciekawe naukowcy zdecydowali się na losową weryfikację zebranych danych. U 15-stu wybranych wierzchowców zdecydowali się na lekarską ocenę. Okazało się, że aż ośmiu właścicieli (na 15 weryfikowanych) zaniżyło w ankiecie kondycję swojego konia.

Zdaniem badaczy problem otyłości koni może zatem dotyczyć zdecydowanie większego odsetka koni, niż ten ustalony na podstawie ankiet. Co więcej lekarze z Nottingham apelują do właścicieli koni o racjonalne dawkowanie pasz treściwych oraz lepsze zarządzanie czynnikami ryzyka otyłości – w tym również właściwe dawkowanie aktywności fizycznej.

Przestrzegają również, że  – tak jak w przypadku populacji ludzkiej, nadmierna masa ciała niesie za sobą ryzyko wystąpienia licznych schorzeń. W przypadku koni otyłych muszą się one zmierzyć ze zmianami fizjologicznymi w organizmie i związanymi z nimi – ochwatem, zespołem metabolicznych, a także schorzeniami ortopedycznymi wynikającymi z nadmiernego obciążenia układu ruchu.

 

KONIE OTYŁE SĄ BARDZIEJ AGRESYWNE >>>>>

Otyłość wśród koni a dominacja w stadzie

Co trzeci koń z ochwatem nie przeżywa roku od diagnozy

 

Share.

4 komentarze

  1. konie pensjonatowe wcale nie wyglądają wszędzie tak źle- jak nie wierzysz zapraszamy do Aro 😉 A powaznie – 2 tygodnie temu był u nas przedstawiciel firmy Saracen Horse Feeds – Zostało zważonych i ocenionych chyba 11 koni. Róznych włascicieli. Były takie do których nie było żadnych uwag- pochwalę sie bo m in moja kobyła 😉 były takie , na które trzeba „wrzucić” pare kilo – w większości były to konie, które nie były zbyt długo u aktualnych właścicieli, delikatnej budowy lub po przejściach zdrowotnych, a były ze 3 sztuki do odchudzenia. W tym jeden w trakcie diety. Więc patrząc po tym mini przekroju- to chyba tragedii nie ma jesli chodzi o konie rekreacja-mały sport- sport. Mniej trawki, więcej pracy ;-)))

Leave A Reply