Badania polskich naukowców z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugo Kołłątaja w Krakowie wskazują istotne różnice pomiędzy klaczami – wieloródkami oraz pierworódkami.

Zbyt niski poziom kortyzolu oraz brak aktywacji w okresie neonatalnym osi przysadka-podwzgórze-nadnercza może wpływać na niedojrzałość przedwcześnie urodzonych źrebiąt.

Dwójka badaczy – Anna Świątek oraz Adam Okólski – podjęła się analizy określenia stężenia kortyzolu w osoczu krwi pobieranej od 10 źrebnych klaczy rasy Konik Polski. Stado matek stanowiły klacze w wieku 4-19 lat, z czego połowa była wieloródkami, natomiast druga połowa pierwiastkami. Metodologia badania zakładała pobieranie krwi w godzinach porannych (8-9 rano) co 30 dni począwszy od 4 tygodnia po zapłodnienia, a także odpowiednio na dwa tygodnie oraz dwa dni przez zaplanowanym wyźrebieniem. Poziom kortyzolu był oznaczany metodą radioimmunologiczną.

Średni poziom oznaczanego kortyzolu u klaczy wyniósł 46,81 ng/ml – badacze zauważyli jednak prawidłowość. Okazało się bowiem, że średnie wartości uzyskiwane u pierwiastek były zdecydowanie wyższe niż w przypadku wieloródek- i wynosiły odpowiednio 51,94 ng/ml oraz 41,93 ng/ml. Najwyższy poziom hormonu stresy w czasie całego badania (wynik 104,96 ng/ml) stwierdzono u jednej z pierwiastek w 3 miesiącu ciąży, natomiast najniższy (niespełna 10 ng/ml) u wieloródki w 6 miesiącu ciąży.

W ocenie naukowców wyniku sugerują, że klacze w pierwszej ciąży znacznie silniej ją przeżywają niż te, które rodziły źrebięta już wcześniej.

Efekty pracy badawczej przedstawiono podczas XIV Kongresu Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych.

Share.

Leave A Reply