Komisja Europejska, dając zielone światło na dopuszczenie do obrotu pierwszego produktu leczniczego bazującego na komórkach macierzystych, otworzyła nowy rozdział w medycynie weterynaryjnej koni. Preparat Arti-Cell to rozwiązanie zalecane w terapii kulawizn u koni wynikających z choroby zwyrodnieniowej.

Terapia Arti-Cell (pisaliśmy o niej już w czerwcu ubiegłego roku), którą na rynek wprowadzi farmaceutyczny potentat – niemiecka firma Boehringer Ingelheim, wskazana jest w leczeniu łagodnej do umiarkowanej kulawizny związane z nieseptycznym zapaleniem stawów. Jak podkreśla podmiot odpowiedzialny dotychczasowe opcje terapeutyczne nie dawały zadowalających wyników we wszystkich przypadkach końskich kulawizn – stąd też zdecydowano się na rozwój nowych metod w oparciu o indukowane chondrogenicznie komórki macierzyste.

„Badania kliniczne, które poprzedziły rejestrację leku, były realizowane u koni z ewidentną kulawizną wynikającą z problemów w obrębie stawu pęcinowego. U koni przyjmujących lek na badzie komórek uzyskanych z krwi zdrowych koni wykazano istotną poprawę w porównaniu z wierzchowcami, które otrzymywały placebo. Co więcej efekt terapeutyczny utrzymywał się przez rok od momentu podania preparatu (w momencie, gdy ten ostatni był podawany razem z jednorazowym podaniem ogólnoustrojowego niesteroidowego leku przeciwzapalnego tj. NLPZ’tu). Zgodnie z raportem rejestracyjnym w trakcie prób klinicznych pojawiające się działania niepożądane obejmowały m.in. łagodne nasilenie się kulawizny i reakcje organizmu (obserwowane do tygodnia od iniekcji) w miejscu wstrzyknięcia produktu”- pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku, tuż po tym jak produkt otrzymał autoryzację od Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Preparat to efekt starań firmy badawczo-rozwojowej Global Stem Cell Technology (GST) oraz Boehringer Ingelheim. Jan Spaas, dyrektor generalny GST, podkreślił, że choroba zwyrodnieniowa dotyka jedną czwartą populacji koni na różnych etapach ich życia.

Jesteśmy absolutnie zachwyceni naszym pierwszym pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu wydanym przez Komisję Europejską i pierwszym, weterynaryjnym produktem opartym na komórkach macierzystych. Jesteśmy pewni, że dzięki naszemu partnerowi firmie Boehringer Ingelheim ten produkt będzie istotną zmianą dla zdrowia koni- podkreślił przedstawiciel GST.

Jak zapewnia firma Boehringer Ingelheim – preparat będzie dostępny na rynkach krajów UE od maja i czerwca 2019 roku.

 

O bezpieczeństwie allogenicznych komórek macierzystych

Terapia komórkami macierzystymi a ryzyko nawrotów urazów ścięgien

Share.

Leave A Reply