Rozpoznawanie molekularnych zmian w mazi stawowej dają nadzieję na zdecydowanie szybsze diagnozowanie choroby zwyrodnieniowej stawów – już na bardzo wczesnym jej etapie – przekonują szwedzcy naukowcy na łamach prestiżowego czasopisma „Equine Veterinary Journal„.

Najnowsze badania oceniające zmiany w składzie mazi stawowej, przeprowadzono w oparciu o wyizolowane struktury tkankowe. Naukowcy z Instytutu Biomedycyny Uniwersytetu w Gothenburgu oraz Wydziału Nauk Biomedycznych i Weterynaryjnych , Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego w Uppsali na podstawie próbek płynu maziowego oraz chrząstek stawowych oceniali zachowanie molekularne płynu w zależności od pobudzania ich interleukinami 1 – czyli cytokininami istotnymi w tworzeniu się procesu zapalnego. Grupą kontrolną w eksperymencie były chrząstki stawowe i płyn maziowy w żaden sposób nie pobudzany laboratoryjnie.

Po 25 dniach od rozpoczęcia badania naukowcy stwierdzili istotne różnice w profilach biochemicznych związanych z glikozylacją lubrycyny między płynem maziowym z prawidłową chrząstką, a płynem maziowym z chrząstką przejawiającą pierwsze symptomy stanu zwyrodnieniowego (w tym przypadku wywołanego stanem zapalnym). U koni chorych możemy zatem spodziewać się nie tylko zmiany profilu glikozylacji lubrycyną w płynie stawowym, ale również zmniejszoną zawartość synowiocytów – komórek odpowiadających za syntezę lubrycyny w płynie maziowym. Zdaniem badaczy to właśnie takie procesy mogą negatywnie wpływać na zdolność smarowania granicy powierzchniowej chrząstki i jednocześnie są jednym z wczesnych sygnałów zwiastujących rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów.

 

Źródło: Equine Vet J. 2015 Oct 28. doi: 10.1111/evj.12521. [Epub ahead of print] Characterisation of lubricin in synovial fluid from horses with osteoarthritis.

 

 

Rehabilitacja koni: Podłoże ma znaczenie

 

Share.

Leave A Reply