Napięcie i usztywnienie końskich pleców może zostać zminimalizowane nie tylko dzięki właściwemu dopasowaniu siodła, ale również zastosowaniu odpowiednio skonstruowanej podkładki. Cztery lata temu podczas międzynarodowego kongresu Towarzystwa Nauk Hipiatrycznych (The International Society for Equitation Science – ISES) przedstawiono badania podkładki uwalniającej mięsień czworoboczny grzbietu. Wyniki okazują się niezwykle obiecujące.

Niewinnie wyglądająca filcowa podkładka okazuje się niezwykle ciekawym rozwiązaniem dla koni odczuwających dyskomfort związany z uciskiem, jakie siodło wywiera na mięsień czworoboczny grzbietu odpowiedzialny m.in. za ruch łopatki oraz odwodzenie kończyn piersiowych. Jej budowa ma pomagać w lepszym rozłożeniu ciężaru ciała jeźdźca oraz  zmniejszać ciśnienie w obszarze krzyżowo-ogonowym.

 

DSC_9662
Trapezius Relief Pad Foto: @KZJ

Działanie podkładki zostało ocenione w badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Neustadt (Graf Lehndorff Institute for Equine Science in Neustadt) oraz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Badanie oparto o sześć wierzchowców szkolonych w kierunku ujeżdżenia. Do badania zrekrutowano trzy ogiery, dwa wałachy oraz klacz w wieku od trzech do siedmiu lat. Każdy z koni przez kolejne kilka dni pracował naprzemiennie z podkładką oraz bez niej. Każdy trening był wykonywany w trzech chodach i na każdy z chodów przypadało 15 minut pracy. Naukowcy oceniali za pomocą kamery termowizyjnej temperaturę mięśni w części grzbietowej i na jej podstawie oceniali stopień rozluźnienia koni oraz rozłożenie ciężaru jeźdźców. Uzyskane wyniki wyraźnie wskazały, że podkładka umożliwiła lepszy rozkład ciężaru jeźdźca (szczególnie w galopie). Wpłynęła również pozytywnie na przepływ naprężeń z części ogonowej w stronę głowy – co sugerować może na lepsze zaangażowanie mięśni całego grzbietu, przepływ energii 'od zadu’ i rzadsze 'negatywne’ spinanie. Zaprojektowany przez trenera ujeżdżeniowego Eberharda Weißa Trapezius Relief Pad – TRP, prowadził do spadku ciśnienia w tylnej ćwiartce siodła.

Zdaniem naukowców podkładka ta przyczynia się do poprawy dobrostanu koni poddawanych treningowi wierzchowemu.

 

Źródło: Materiały konferencyjne ISES Edynburg (2012)

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>>>>>

Nowy system lonżowania pomoże w poprawie tonusu końskich mięśni

Ogłowie ma wpływ na poziom stresu u koni

Wpływ owijek i bandaży elastycznych na kończyny

Share.

4 komentarze

  1. W dawnych czsach stosowano powszechnie czapraki z miękkiego filcu. Dzisiaj w tej kwestii też obowiązuje moda i mamy kolorowe wymyślne wynalazki

  2. te na których jeżdziłem już sie do niczego nie nadają. Nowe zamawiajcie w sklepach. Jak będzie zapoptrzebowanie to znajdą się dostawcy. Filcu nie brakuje

Leave A Reply