W ostatnich latach farmakolodzy coraz częściej wracają do znanych od lat substancji czynnych szukając ich nowych właściwości terapeutycznych lub możliwości zastosowania ich w nowych dotychczas nieodkrytych wskazaniach. Przykładem takich analiz było badanie niemieckich naukowców z Justus Liebig University, którzy sprawdzili możliwość zastosowania popularnego leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego w populacji koni. Badacze liczyli, że popularna i przede wszystkim tania w produkcji substancja okaże się dobrym remedium w przypadku ochwatu czy endotoksemii.
Ocenianym lekiem była popularna aspiryna. Naukowcy liczyli, że zawarty w niej kwas acetylosalicylowy (ASA) będzie hamować czynność płytek krwi (trombocytów) – ich zdolność do agregaci oraz tworzenia skrzepów – co byłoby pożądanym zjawiskiem w przypadku koni dotkniętych np. ochwatem.

Struktura kwasu acetylosalicylowego (ASA) Foto: Steve Mike Neef (Own work) [CC BY-SA 3.0
Zadaniem naukowców ich analiza dowodzi, że płytki krwi rodziny koniowatych są zdecydowanie mniej podatne na działanie kwasu acetylosalicylowego, co przekłada się na jego działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Dla nas właścicieli koni to również wyraźny sygnał, że leki stosowane w medycynie ludzkiej nie powinny stanowić prostej alternatywy dla preparatów zarejestrowanych i przebadanych w populacji koni.
Źródło: J Vet Pharmacol Ther. 2017 Dec;40(6):e16-e22. doi: 10.1111/jvp.12408. Epub 2017 Apr 7.