„Masażysta koni” – to zawód, o którego utworzenie wnioskuje poseł Józef Lassota (Platforma Obywatelska). W tej sprawie pod koniec maja wysłał interpelację do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej  oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

W ocenie posła jazda konna staje się coraz bardziej popularnym sportem w Polsce, a samo jeździectwo to „sport, w którym każdy bez wyjątku, zależnie od temperamentu i predyspozycji fizycznych, odnajdzie cząstkę siebie”. Poseł wnioskodawca wskazał również, że w ostatnich latach w naszym kraju wzrasta zainteresowanie szeroko rozumianą zoofizjoterapią – w tym również tą dedykowaną wierzchowcom.

„Potrzeba profilaktyki prozdrowotnej związana jest ze stawianiem przed końmi sportowymi wysokich wymagań fizycznych oraz wykonywanie przez nie nienaturalnych ćwiczeń, które przyczyniają się do kontuzji aparatu ruchu. W konsekwencji jeździec zmuszony jest przerwać treningi lub zwolnić jego tempo dla rozpoczęcia procesów leczenia. Nowoczesne kierunki zoofizjoterapii koni pojawiają się powoli w Polsce”- wskazał Józef Lassota.

W opinii posła masaż znajduje również uznanie wśród lekarzy medycyny weterynaryjnej, trenerów i jeźdźców sportowych oraz hodowców, a sama praktyka masażu nie wymaga wykształcenia weterynaryjnego.

„Jednak do świadomego wykonywania masażu potrzebne są nie tylko dobre chęci, ale również bardzo dobra znajomość anatomii i fizjologii ciała konia. Dlatego też organizowane są kursy masażu koni skierowane do jeźdźców, trenerów i opiekunów koni, którzy chcą nauczyć się zawodu masażysty dużych zwierząt. Umożliwiają opanowanie rutyny zabiegu masażu, którego regularne stosowanie powoduje, że koń jest bardziej rozluźniony podczas treningu i chętny do pracy. Jednak pomimo tej wartości dodatniej oferowanej przez prywatne placówki kursy te nie są dostępne dla każdego, gdyż barierę stanowi ich wysoka cena sięgająca kilku tysięcy złotych”- ocenia poseł.

Dlatego też Józef Lassota zwrócił się do obu kompetentnych  tej sprawie ministrów z pytaniem – „czy nie należałoby utworzyć zawodu masażysty koni i wprowadzić do powszechnego programu nauczania?

Źródło: Sejm.gov.pl

WYWIAD: Kinesiotapig, czyli rzecz o plastrach niosących koniom ulgę

Share.

2 komentarze

Leave A Reply