Urazy mięśnia międzykostnego, takie jak zespół bliższego przyczepu, należą do nawracających kontuzji – w szczególności w przypadku koni wykorzystywanych w wysokim sporcie wyczynowym. W najnowszej analizie naukowcy z Centrum na Rzecz Badań Hipiatrycznych w Newmarket wykazali, że na częstotliwość pojawianie się niektórych problemów związanych z aparatem ruchu, istotny wpływ może mieć niewłaściwe skątowanie kończyn.

Naukowcy uczestniczący w badaniu (m.in. znana w Polsce lek. wet. Sue Dyson) przez blisko rok zbierali dane dotyczące koni z rozpoznanymi kulawiznami kończyn zadnich. Każdy z wierzchowców oceniany był z wykorzystanie anatomicznych markerów, które umieszczane były w określonych i namacalnych punktach końskiej nogi m.in. w obrębie stawu kolanowego, skokowego oraz pęcinowego. Punkty te pozwalały na dokonanie pomiarów pozycji konia oraz zebrania dokładnych informacji na temat skątowania stawów. Jednocześnie badacze dokonywali oceny klinicznej konia, a także zbierali dane dotyczące rasy, masy ciała oraz obciążeń treningowych. Zebrane dane poddano testom statystycznym, które wykazały zależności pomiędzy poszczególnymi czynnikami.

Wyniki obserwacji wykazały, że konie, których kulawizna wynikała z tzw. zespołu bliższego przyczepu mięśnia międzykostnego (Proximal suspensory desmopathy) określanego skrótem PSD miały zdecydowanie wyższe wartości  (P= 0,004) rozwarcia kąta stawu skokowego w porównaniu do koni, u których postawiono inną diagnozę. Co ciekawe naukowcy wykazali, że tendencja do większego rozwarcia stawów skokowych była bardziej charakterystyczna dla koni ras gorącokrwistych.

Analiza w modelu tzw. regresji logistycznej wykazała również silny związek skątowania kończyn z ryzykiem powstania urazu. Okazuje się bowiem, że każdy wzrost stopnia rozwarcia stawu skokowego o jeden procent zwiększa o 12 proc. liczbę przypadków koni z PSD. Wyniki te wyraźnie wskazują związek pomiędzy rozwartymi stawami skokowymi a ryzykiem nawracających problemów z mięśniem międzykostnym.

 

Źródło: Equine Veterinary Journal DOI: 10.1111/evj.28_12732

 

Share.

Leave A Reply