Brazylijskie laboratorium kontroli dopingowej (Laboratório Brasileiro de Controle de Dopagem – LBCD – LADETEC / IQ – UFRJ) w Rio de Janeiro nie spełnia wymogów zgodności z Międzynarodowym Standardem dla Laboratoriów (ISL) – oceniła Światowa Agencja Antydopingowa i cofnęła placówce akredytacje do badania próbek moczu i krwi. Zawieszenie weszło w życie 22 czerwca, czyli niespełna 6 tygodni przed rozpoczęciem olimpijskich zmagań.

Organizatorzy XXXI letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro muszą stawić czoła kolejnym poważnym problemom. Niemal na miesiąc przez rozgrywkami akredytację utraciło laboratorium, do którego miały trafiać próbki antydopingowe do sportowców uczestniczących w tegorocznych igrzyskach. Jak informuje Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), zawieszeni może zostać cofnięte jednak warunkiem jest spełnienie wyśrubowanych norm. W tym celu organizacja zapowiedziała, że będzie współpracować z laboratorium w Rio w celu rozwiązania problemu. Jednocześnie agencja przekonuje również, że wszystkie pobrane próbki będą bezpiecznie i szybko transportowane do innych laboratoriów zlokalizowanych na całym świecie.

„Zapewniamy, że nie będzie luki antydopingowej, a integralność próbek będzie w pełni zachowana”- przekonywał dyrektor generalny WADA, Oliver Niggli.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami FEI do badań z kierunku stwierdzenia obecności substancji zakazanych u koni pobiera się standardowo krew oraz mocz. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest pobieranie próbek śliny, potu, a także sierści.

 

Doping: od 1 stycznia zmiany na liście substancji zakazanych FEI?

 

Share.

Leave A Reply