Dwóch jeźdźców zostało w niedzielę – 14 sierpnia – zdyskwalifikowanych w trakcie przejazdów na olimpijskich parkurze w Deodoro. Sędziowie powołując się na artykuł 242.3.1 przepisów skokowych FEI zdecydowali o dyskwalifikacji Nicoli Philippaerts reprezentującego Belgię oraz Holendra Jur’a Vrieling’a.

Powodem dyskwalifikacji Nicoli Philippaerts było w ocenie sędziów „nadmierne” użycie ostróg podczas przejazdu na ogierze Zilverstar T. Sytuacja miała miejsce po tym jak koń dwukrotnie odmówił skoku przez jedną z przeszkód olimpijskiego parkuru.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Holendra dosiadającego Zirocco Blue. Sędziowie stwierdzili nadmierne użycie bata po tym, jak koń po raz wtóry wyłamał na parkurze. Jak wyjaśniał zawodnik początkowo próbował on zachęcić swojego konia do oddawania skoków. Gdy sprawy potoczyły się nie po jego myśl skarcił go ponownie i to zostało ukarane dyskwalifikacją. Jak poinformował portal „Horse and Hund”- Światowa Federacja Jeździecka potwierdziła, że pomimo niedzielnej dyskwalifikacji – Jur Vrieling może wystartować w konkursie zespołowym.

 

 

 

 

Göran Akerström nowym naczelnym weterynarzem FEI

 

Doping: od 1 stycznia zmiany na liście substancji zakazanych FEI?

Share.

5 komentarzy

  1. Tylko jeśli chodzi o zirocco blue to ten koń tylko szuka pretekstu żeby pokazać kto rządzi. Ma możliwości, co widać na skokach, tylko charakter trudny…

  2. jak dla mnie sędziowie czepieją sie bata jak rzep nie powiem czego. Pacnięcie konia po łopatce niewiele daje , własciwie nic a już 3 razy to znęcanie się . Natomiast nie jest znęcaniem się pakowaniem mu do ryja 3 kilo żelastwa, dźwigni i walenie wodzami ręką po delikatnej kości .Za karę. Nie widziałam co się stało akurat tutaj ale widze tendencję na zawodach i nie wydaje mi sie żeby to szło w dobra strone. Ja bym zaproponowała eksperyment – sędziemu ściągnąć koszulkę , pacnąc po łopatce, pacnąć po tyłku , i walnąć zelazem po goleni . I poczekac co powie- co jest karą a co znęcaniem się. A potem może pisać przepisy.

  3. w sumie dobrze że jest jakaś reakcja na takie zachowania bo zdarzały się naprawdę przykre widoki tłuczenia konia.. ale żeby nie popadać znów w paranoje… z drugiej strony koń olimpijski powinien dobrze skakać i CHCIEĆ skakać. skoro jak p. Marek napisał że koń szuka pretekstu to rządzenia – czy to nie jest przykład jakiegoś braku w treningu lub braku porozumienia koń jeździec? takie tam gdybanie 😉 czy można gdzieś na necie obejrzeć te niefortunne przejazdy??

Leave A Reply