Moda na podawanie siana z siatek na dobre zagościła na Wisłą. Zanim jednak zdecydujecie się na taką formę podawania siana- przeanalizujcie korzyści z niej płynące.Pierwszym i niepodważalnym argumentem, przemawiającym za zastosowania siatek na siano, jest ekonomia. Nie od dziś wiadomo, że siano zadawane w siatkach zawieszonych nieco powyżej końskiej ściółki, nie jest marnotrawione i wdeptywane przez mniej lub bardzie pobudliwe konie. To istotny argument, który powinien skłonić do siatek nawet najbardziej nieprzekonanych właścicieli stajni.

Ale to nie wszystko! Spowolnienie pobierania siana niesie za sobą korzyści także dla końskiego zdrowia. Według amerykańskich naukowców z Minessoty konie, które otrzymywały w siatkach o małych oczkach (4,4 cm i 3,2 cm) porcję siana równoważną z 1 proc. swej masy ciała zjadały ją nawet 4-krotnie wolniej niż konie, które otrzymywały taką samą ilość na ściółkę lub w siatce o dużych oczkach (15 cm).

Co więcej badacze stwierdzili, że wierzchowce otrzymujące siano w siatkach o mniejszych oczkach zdecydowanie rzadziej cierpiały z powodu 'boksowej’ nudy i jednocześnie profil ich glikemii (czyli stężenie glukozy we krwi) był zdecydowanie łagodniejszy – dzięki czemu możemy pokusić się o tezę, że siatki na siano są idealnym rozwiązaniem dla koni otyłych i zmagających się z chorobami metabolicznymi. Naukowcy podkreślają również, że 'siano-spowalniacze’ pozwalają zbliżenie wzoru karmienia koni utrzymywanych w z boksach do naturalnego rytmu pobierania paszy.

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply