Przygotowanie młodych koni do pracy pod siodłem zawsze wywołuje zaniepokojenie. Naukowcy z wiedeńskiego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej sprawdzili, który z etapów zajazdki jest dla młodych koni najtrudniejszym przeżyciem.

Christine Aurich badaczka z wiedeńskiej uczelni przekonuje, że pomimo udomowienia konie nadal przejawiają wiele zachowań rodem z życia swoich dzikich przodków. Zespół weterynarzy przeanalizował bowiem wnikliwie zmiany poziomu hormonu stresu – kortyzolu- w końskiej ślinie oraz częstotliwość uderzeń serca, jakie prezentowały młode konie podczas swoich pierwszych jazd.

 

Dla naukowców nie było zaskoczeniem, że w trakcie pierwszych jazd młode 3-letnie konie wybrane do analizy miały zdecydowanie wyższy poziom kortyzolu niż normalnie. Okazało się, że o ile wstępna praca na lonży jest dla koni nowością, to jednak najsilniejszym bodźcem stresowym było usadowienie się jeźdźca na końskim grzbiecie. Jak wyjaśniają autorzy analiz może mieć to związek z głęboko zakorzenionym w końskiej psychice przeświadczeniu o śmiertelnym ataku drapieżnika. Nagły wyrzut kortyzolu i przyspieszenie akcji serca to nie tylko odpowiedź na ciężar jeźdźca pojawiający się na końskim grzbiecie, ale również fakt, że koń traci go z pola widzenia i nie może obserwować jego ruchów, a co za tym idzie nie wiem w którym momencie sytuacja będzie od niego wymagać ucieczki.

 

Naukowcy uspokajając jednak właścicieli koni i jeźdźców- z ich badań wynika bowiem, że wraz z systematycznym ćwiczeniem, rozsądnym i prawidłowym systemem treningowym jesteśmy w stanie szybko pomóc młodym koniom w złagodzeniu stresu i przyzwyczajeniu do wsiadania. Przypomnijmy, że w styczniu pisaliśmy również o badaniach polskich naukowców w Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Ta analiza porównywała poziom stresu w zależności od metody treningowej. Co wykazała polska analiza – przeczytasz w materiale lek. wet. Joanny Szwast.

Share.

Leave A Reply